A Respirology februári kiadásában megjelent kutatás során közel 17 ezer tizenhat éven felüli személyt kérdeztek meg üdítőitalfogyasztási szokásaikról. Az üdítőitalok között például a kólát, az ízesített ásványvizet, a limonádét, valamint sportitalokat: a Powerade-et és a Gatorade-et vizsgálták. A válaszadók több mint 10 százaléka állította, hogy naponta több mint fél liter üdítőitalt fogyaszt. A kutatók kimutatták, hogy az asztmában szenvedő alanyok 13,3 százaléka, és a COPD-ben szenvedők 15,6 százaléka fogyasztott naponta fél liternél több üdítőitalt.
Azokban, akik ilyen mennyiséget fogyasztottak, 1,2-szer nagyobb volt az asztma, és 1,7-szer nagyobb a COPD kialakulásának valószínűsége, mint az üdítőt nem fogyasztókban.
A kutatás vezetője, Dr. Zumin Shi, az Adelaide-i Egyetem kutatója szerint az eredmények újfent az egészséges étkezés jelentőségét hangsúlyozzák az asztmához és a COPD-hez hasonló krónikus betegségek megelőzésében. A kockázat dózisfüggő, vagyis minél több üdítőitalt fogyasztunk, annál nagyobb a COPD illetve az asztma kialakulásának kockázata. A kutatók azonban kiemelték, hogy a tanulmány pusztán összefüggést tár fel az üdítőitalok fogyasztása és a krónikus betegségek között, nem mutat ok-okozati kapcsolatot.
A dohányzás különösen a COPD esetében még tovább növeli a kockázatot. Azokban, akik dohányoznak és napi fél liternél több üdítőitalt fogyasztanak, 6,6-szer magasabb a COPD kialakulásának valószínűsége, mint azokban, akik nem dohányoznak és nem is fogyasztanak üdítőt.