Evés közben a felső gyomor-bél traktus nyálkahártyájában lévő speciális sejtek telítettségért felelős hormonokat szabadítanak fel. Ennek köszönhetően jön létre a központi idegrendszerben a telítettség érzése. Az erősen túlsúlyos emberek szervezetében azonban jóval kevesebb hormon termelődik, ezért lassabban telítődnek.
A bázeli kutatók a Liverpooli Egyetem szakértőivel közösen jöttek rá, hogy mi áll az alacsony szintű hormonkiválasztás hátterében: a túlsúlyosak kevesebb speciális sejttel rendelkeznek, mint a normál testsúlyúak. A csökkent sejtszám alapján a Bettina Wölnerhanssen vezette kutatócsoport arra jutott, hogy a túlsúlyosoknál megváltozott az úgynevezett transzkripciós faktorok egyensúlya, amelyek normál esetben arról gondoskodnak, hogy megérleljék a telítettséghormonokat termelő sejtekhez szükséges őssejteket.
A tudósok 24 normál testsúlyú és 30 erősen túlsúlyos ember szövetmintáját elemezték - utóbbiak esetében egy testsúlycsökkentő műtétet megelőzően és követően is. A gyomor-bypass műtét vagy a gyomorszűkítő beavatkozás után ismét növekedésnek indult a telítettséghormon termelése. A vizsgálatok szerint az operáció után a transzkripciós faktorok egyensúlya és a hormontermelő sejtek száma is helyreállt.
"Sajnos a túlsúlyosokat gyakran megbélyegzik, mondván: hiányzik az önkontrolljuk, és fegyelmezetlenül táplálkoznak" - mondta Wölnerhanssen. A tanulmány megmutatta, hogy strukturális különbségek vannak a normál súlyúak és a túlsúlyosak között, ami megmagyarázhatja a túlsúlyosak esetében a telítettségérzet hiányát. A kutatók eredményeikről a Scientific Reports című szaklapban számoltak be.