A városban kerékpárosok több szenet lélegeznek be, mint a gyalogosok, és ez károsítja a tüdejüket - derítették ki brit kutatók. Kutatásuk anyagát az Európai Légúti Társaság éves kongresszusán mutatták be Amszterdamban.
A fosszilis tüzelőanyagok égése során nagyon sok belélegezhető koromrészecske kerül a levegőbe. Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy a feketeszén részecskéinek belélegzése egy sor egészségügyi következménnyel jár, például infarktust okozhat és rontja a tüdő működését.
A kutatócsoport, melyet Jonathan Grigg professzor vezetett, azt szerette volna feltárni, hogy az egészséges felnőttek munkába jutási módja miként befolyásolja a fekete szénnel való érintkezésüket. Voltaképp azt a feltételezést akarták igazolni, hogy a kerékpárosok többet lélegeznek-e be ebből az anyagból. Ennek ellenőrzése végett összehasonlították a biciklivel járók és a gyalogosok tüdejének feketeszén-tartalmát. Az alsó légutakból gyűjtöttek úgynevezett légúti makrofág sejteket, melyek a légutak felszínén nyelik el az idegen anyagokat.
Öt kerékpáros és öt gyalogos, nem dohányzó ember köpetét elemezték. 18-40 év közötti, egyébként egészséges, városban közlekedő lakosok vettek részt a kísérletben. Az eredményekből kiderült, hogy a kerékpárosok mintáiban 2,3-szor annyi fekete szenet találtak, mint a gyalogosokéban.
"Az eredményekből kiderült, hogy a kerékpározás bármely nagy európai városban fokozza a fekete szén belélegzését. Ez több tényezőnek köszönhető, többek közt annak, hogy a biciklisek mélyebben lélegeznek, gyakrabban vesznek levegőt, így több levegőben keringő részecske juthat a tüdejükbe. Az adataink erőteljesen utalnak arra, hogy nagyon fontolóra kell venni a fekete szén mennyiségét a közlekedési útvonal megtervezésekor" - mondta Dr Chinedu Nwokoro, a tanulmány egyik szerzője.