A londoni Legatum Institute éves jelentése többek között figyelembe vette az adott országban élők alapvető mentális és fizikai egészségét, az egészségügyi infrastruktúrát, a különböző betegségek megelőzéséért tett lépéseket, valamint az elhízás és a cukorbetegség előfordulására vonatkozó adatokat, továbbá egyéb mutatókat is. Mindezek fényében a világ legegészségesebb országa 2018-ban a riport szerint Szingapúr lett, a második helyre Luxemburgot, a harmadikra pedig Japánt sorolták.
Közzétették a legegészségtelenebb országok listáját is: a 10-es összeállításban csak afrikai államok szerepelnek, élen a Közép-afrikai Köztársasággal, Csáddal és Guineával. A jelentés megemlíti ugyanakkor, hogy bár az afrikai helyzet még mindig nem tekinthető túl jónak, azért akadnak kivételek. Zimbabwében például javult a helyzet: egy évtized alatt 15 évvel nőtt a születéskor várható élettartam .
A jelentés szerint egyébként általánosságban javul az egészségügyi helyzet a világ nagy részén. Egyre több ember fér hozzá az alapvető ellátásokhoz, de azt is hangsúlyozzák a szakemberek, hogy míg a múlt évtized elején számottevő javulás mutatkozott a világ össznépességét tekintve, ez a pozitív tendencia mostanra kezd visszaesni.
Érdekesség, hogy a riport szerint a kelet-európai országok lakói a legkevésbé elégedettek az egészségügyi ellátással.
A világ legegészségesebb országai:
- 1. Szingapúr
- 2. Luxemburg
- 3. Japán
- 4. Svájc
- 5. Katar
- 6. Ausztria
- 7. Svédország
- 8. Norvégia
- 9. Hongkong
- 10. Egyesült Arab Emírségek
- 26. Nagy-Britannia
- 35. USA
- 43. Magyarország
A világ legegészségtelenebb országai:
- 1. Közép-afrikai Köztársaság
- 2. Csád
- 3. Guinea
- 4. Madagaszkár
- 5. Benin
- 6. Kongói Demokratikus Köztársaság
- 7. Nigéria
- 8. Sierra Leone
- 9. Niger
- 10. Uganda
Forrás: dailymail.co.uk