A kínai kutatók olyan, tüdőrákkal küzdő betegek immunsejtjeit módosítanák, akiknél a hagyományos terápiák (úgy mint a kemoterápia vagy a sugárkezelés) kudarcot vallottak - írja az Origo . Korábban az országban már kísérleteztek hasonlóval, akkor életképtelen emberi embriók genomját próbálták módosítani. A komoly erkölcsi aggályokat felvető beavatkozás akkor nem járt sikerrel.
Nem Kína az egyetlen ország, ahol az emberi génszerkesztéssel kísérleteznének. A Pennsylvaniai Egyetem humán immunsejtek módosítását célzó terve zöld utat kapott az egyik illetékes tudományos bizottságtól, így génmódosítással hamarosan olyan emberi immunsejteket (T-limfocitákat) hoznának létre és juttatnának be a páciensekbe, amelyeket háromfajta ráktípus ellen is be lehetne vetni.
A kutatók a CRISPR/Cas9 nevű módszert alkalmaznák, amely egy több fehérjéből álló, DNS-vágó "olló". A benne található enzim módosításával irányítható lesz, a DNS melyik részébe vágjon bele ez a bizonyos olló. A kutatók az immunválaszért felelős T-sejteket kívánják ilyen módszerrel megváltoztatni, mégpedig úgy, hogy kiveszik belőle a rákos sejtek támadását blokkoló proteint . A szerkesztett T-limfociták számát laboratóriumi körülmények között megsokszorozzák, majd visszajuttatják őket a beteg immunrendszerébe. Ezek a gének ráadásul nem örökíthetőek tovább, így nem kell tartani a több generációval később kialakuló, esetleges mellékhatásoktól. Már a jövő hónapban megkezdhetik a kísérleteket a Szecsuani Egyetemen.
Forrás: Origo