A dohányzás káros hatásairól nem lehet eleget írni: számtalan kutatás igazolta már, hogy a cigaretta közvetlenül tehető felelőssé a tüdőrák , valamint több másik légúti megbetegedés kialakulásáért. A cigarettafüst közel 4800 vegyi anyagot tartalmaz (acetaldehidet, ammóniát, arzént és kumarint, a teljes listát itt olvashatják el ), melyek egy része bizonyítottan rákkeltő. A káros hatások ellen természetesen úgy védekezhetünk legjobban, ha végleg füstmentessé válunk, a legújabb kutatás ugyanakkor egy másik, kéznél lévő terméket is ajánl a dohányosoknak: a vörösbort.
Védi az ereket a cigarettától
A The American Journal of Medicine című lapban publikált - illetve a Daily Mail-en közölt - kutatás szerint a cigaretta előtt elfogyasztott egy-két pohár vörösbor megvédi a vérereket a legsúlyosabb rövid távú károktól. A vörösborban ugyanis megtalálható a fenol nevű természetes vegyület, amely megemeli a nitrogén-oxid szintjét a szervezetben, ez pedig a vérnyomás szabályozásában is szerepet játszik. A tanulmány szerint ezzel ellensúlyozható a dohány negatív hatása, azaz meggátolja az artériák begyulladását, és a sejtek öregedési folyamatát is lassítja. A Saarland Egyetem német kutatói azonban hangsúlyozzák: a bor önmagában nem óv meg a cigaretta minden káros hatásától, és maga a kutatás is elsősorban az alkalmi dohányosokat vizsgálta, nem a rendszeresen cigarettázókat.
A kísérletben húsz egészséges, nemdohányzó emberen tesztelték a cigaretta okozta biokémiai folyamatokat. Az alanyoknak három cigarettát kellett elszívniuk, és minden második alany vörösbort is fogyasztott a füstölgést megelőző egy órában. Ezt követően vér- és vizeletvizsgálatot végeztek náluk, és megállapították: a dohányzás előtt borozóknál nem tapasztalhatóak celluláris változások.
Vizsgálták továbbá a sejtekben található telomeráz nevű enzimet is, melynek aktivitását bizonyítottan befolyásolja a dohányzás. Ezek egyfajta védőréteget képeznek a kromoszómák körül, melyek korral egyre vékonyodnak, és lassan elveszítik védelmi funkciójukat. Ideiglenesen a cigaretta is visszaveti a működésüket, a két csoportnál azonban más-más arányban: azoknál, akik nem fogyasztottak vörösbort dohányzás előtt, 56 százalékos visszaesést mértek a telomeráz aktivitásában, míg a vörösbort fogyasztóknál csupán 20 százalékos csökkenést mértek.
Számos tényezőre nem tért ki ugyanakkor a kutatás, nem vizsgálta például a dohányzás károsító hatásait más alkoholos italok esetében, ahogyan azt sem hasonlította össze, hogy milyen hatása van az italnak és a cigarettának a rendszeres, illetve az alkalmi dohányosok és alkoholfogyasztók között. A rendszeres dohányzásra, vagy alkoholfogyasztásra sem kíván ösztönözni ez a tanulmány - főképpen nem Magyarországon, ahol 800 ezer regisztrált alkoholistát tartanak számon - de jól mutatja, hogy a vörösbor mértékletes fogyasztása igenis pozitív élettani hatással bír a szervezetre.