Ward két kísérlettel is igazolta hipotézisét. Először több mint 100 önkéntessel (háromnegyedük nő volt) töltetett ki kérdőíveket, amelyből kiderült, hogy mennyire intuitívek . Ezután megkérte az embereket: képzeljék el, hogy erkölcstelenül viselkednek a munkahelyükön: mindenkinek fel kellett olvasnia egy történetet arról, hogyan hibáztak a munkahelyükön és ezért hogyan hibáztatták egy ártatlan kollégájukat. Az intuitívaknak nem csak felolvasniuk, de elképzelniük is kellett ezt a történetet.
A kutató szerint annak hatására, hogy elképzelünk egy erkölcstelen cselekedetet , valamiféle erkölcsi válasz alakul ki bennünk, legyen az bűntudat vagy szégyen, emiatt szennyesebbnek, rosszabbnak érezzük magunkat. Ennek hatására azok, gondolta Ward, akik erkölcstelenül viselkedtek, sokkal többet lennének hajlandóak fizetni kéztisztító termékekért. Ezt a feltételezését a kísérlet megerősítette.
Ward elmondása szerint az intuitívek kevésbé csalnak, amikor elgondolkodnak azon, hogy milyen volt korábban “rosszul” cselekedni – ez pedig azért van, mert az emberek megpróbálnak kompenzálni és jól viselkedni korábbi rossz magaviseletük miatt. Ennek a gyakorlatban is nagy haszna van, munkahelyi környezetben például hasznos lehet az emberek intuícióját beindítani, mielőtt erkölcsi alapon mérhető döntést hoznának. Ráadásul annak is sok értelme van, ha az emberek hallgatnak megérzéseikre erkölcsi döntésekben.
Forrás: Sciencedaily