A Kaliforniai Egyetem orvosi karának kutatói kimutatták, hogy az étrendi transz-zsírsavak fogyasztása minden mérési módszerrel, nemtől, életkortól és etnikumtól függetlenül összefüggésben áll az ingerlékenységgel és az agresszióval.
A PLoS ONE online kiadásában publikált tanulmány közel ezer férfi és nő vizsgálatával első alkalommal szolgál bizonyítékkal arra, hogy az étrendi transz-zsírsavak fogyasztása összefüggésbe hozható a másokat is befolyásoló negatív viselkedésre, a türelmetlenségtől a kifejezett agresszióig. Az étrendi transz-zsírok elsősorban a hidrogénezési eljárás során keletkeznek, amely a telítetlen zsírokat szobahőmérsékleten szilárddá teszi. Néhány margarinkészítményben, salátaöntetekben és készételekben fordulnak elő. A transz-zsírok káros hatását már a lipidszint, az anyagcsere működés, az inzulin-rezisztencia, az oxidáció, a gyulladás és a szívegészség területein is kimutatták.
Az egyetem kutatócsoportja 945 felnőtt férfi és nő étrendi és viselkedésértékelési adatait használta fel az étrendi transz-zsírok fogyasztása és az agresszió összefüggésének vizsgálatához. Az eredmények azt mutatták, hogy a transz-zsírok nagyobb mennyiségű fogyasztása a nem, az életkor, az iskolázottság, illetve az alkohol- és dohánytermékek fogyasztásától függetlenül minden esetben az agresszivitás magasabb szintjével függ össze. A kutatók úgy vélik, ha bebizonyosodik, hogy a transz-zsírok és az agresszív viselkedés ok-okozati összefüggésben állnak, még indokoltabbá válik e zsírok mellőzése az étrendben, különösen az iskolákban, börtönökben és az ehhez hasonló helyeken, ahol a transz-zsírok káros hatása nem csak az azt fogyasztó személyre, hanem másokra is kiterjedhet.
A jó minőségű margarinokat ma már a modern gyártási technológiájuk révén nem hidrogénezett növényi olajjal készítik, hanem természetes összetevőkből: növényi olajok, pálmazsír (ami szobahőmérsékleten is szilárd, ezért nincs szükség a hidrogénezés technológiájára), illetve kókuszzsír, így transzzsírokat is csak minimálisan tartalmaznak.