A yorkshire-i férfi saját bevallása szerint tökéletes ír akcentusban kezdett beszélni agyműtéte után. De mi lehet ennek az oka?
Bár sosem járt Írországban, Chris Gregory agyműtéte után teljesen úgy beszél, mint egy helybéli őslakó. Mr. Gregory három napot töltött létfenntartó berendezéseken a műtéte után, majd amikor felébredt, a Danny Boy című ír dalt énekelgette, családja és az orvosok legnagyobb meglepetésére
Viselkedése valószínűleg az Idegen Akcentus Szindróma (FAS) nevű igen ritka kórkép eredménye. A betegségben szenvedők idegen akcentussal, sőt időnként teljesen idegen nyelveken kezdenek beszélni.
A szakértők szerint a betegséget agyvérzés, vagy valamilyen fejsérülés váltja ki, abban az esetben, ha az agy nyelvközpontja sérül a trauma során. Ennek eredményeképpen a mássalhangzók képzési helye gyakran áthelyeződik, így pedig olyan akcentus jön létre, amelyet a beteg nem ismerhet.
"A betegség nagyon jelentős változásokat hozhat a beszédmódban - nyilatkozta Sophie Scott professzor, a Kognitív Idegi Tudományok Intézetének kutatója - Valójában nem alakul ki új akcentus, csak a hallgatónak tűnik úgy, hogy a beszélő más akcentusban kommunikál. Az Egyesült Királyságban az idegen akcentus szindrómában szenvedők beszédét leggyakrabban francia vagy német akcentusnak hallják, az Egyesült Államokban pedig britnek."
Az 1940-es évektől kezdve összesen 50 ilyen esetet regisztráltak. Az utóbbi években némileg megnőtt az FAS betegek száma, de Scott professzor szerint ez csak a fokozott érdeklődésnek köszönhető.
A betegség lehet időleges, ilyenkor általában csak néhány óráig tart, vagy állandó, ilyenkor az eredeti beszédmód visszanyerése nagyon hosszú és bonyolult folyamat.
"Az idegen akcentus szindróma megváltoztatja beszédünk ritmusát és bizonyos hangzók kiejtését - nyilatkozta Scott professzor - Az eredeti beszédmód visszanyerése emiatt rendkívül nehéz."