A kutatókat és tudósokat - ahogy a legtöbb embert - régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy meddig élhetnénk, ha genetikai örökségünk vagy a környezeti tényezők hatására nem halnánk meg "idő előtt" valamilyen betegségben vagy balesetben. Vajon meddig lenne tehát képes működni a testünk?
Egy, a Nature Communications című tudományos lapban megjelent friss tanulmány szerzői, Timothy Pyrkov, a szingapúri székhelyű Gero vállalat kutatója és munkatársai az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Oroszországban az öregedés , vagyis a hanyatlás ütemét vizsgálták, amely kijelölheti élettartamunk határát. Ehhez a vérsejtek számának változását és a napi megtett lépések számát vették figyelembe, a kapott adatokat pedig korcsoportonként elemezték - számol be róla a Scientific American oldala.
Arra jutottak, hogy még ha le is mondunk olyan dolgokról - például szokásokról, káros szenvedélyekről, ételekről -, amelyek jó eséllyel megrövidítik életünket, és a legideálisabb körülmények között, komoly betegségek nélkül, stresszmentesen élünk, akkor is csak legfeljebb 120-150 év "lehet bennünk".
Miért nem élhetünk tovább?
Ennek véleményük szerint az lehet oka, hogy testünk azon képessége, hogy megújuljon, illetve egy-egy rendellenesség vagy működési zavar után helyreállítsa szervezetünk egyensúlyát, az életkor előrehaladtával gyengül. Annyira, hogy végül - a legoptimálisabb esetben is - az ellenállóképesség teljes megszűnése vezetne a halálunkhoz - vázolták a kutatók.
Az eredmények kevésbé meglepőek: kutatások és tapasztalatok igazolják, hogy az életkor előrehaladtával a testi reakciók lassulnak, sérülés vagy betegség esetén az öregedő szervezetnek több idő kell a gyógyuláshoz. Míg egy egészséges fiatal szervezete rugalmasan alkalmazkodik a környezeti és egyéb változásokhoz, és gyorsan regenerálódik, addig egy idős embernél minden élettani folyamat lassabb.
A tanulmány számos további kérdést felvet, így a többi között azt, hogy megérné-e jelentősen lelassítani az öregedési folyamatot. Meghosszabbíthatjuk-e életünket anélkül, hogy meghosszabbítanánk azt az időtartamot is, amikor már törékenyek vagyunk és gyengék? Magyarán megéri-e hosszabb életet kívánni, ha életminőségünkön nem sikerül javítani? A valaha élt legidősebb ember egyébként az 1999-ben elhunyt Jeanne Calment volt, aki 117. születésnapját még egy pohár borral és napi cigarettájával ünnepelte. Csak öt évvel később, 122 éves korában halt meg.