A norvég University of Bergen kutatói úgy vélik: a november és január között születetteknél nagyobb esélye van a légzési problémáknak, ezen pedig csak ronthat az, ha gyerekként voltak légúti fertőzéseik, idősebb anya szülte őket, illetve ha anyjuk dohányzott is.
A tüdő állapotán meglepő módon javított az, ha gyerekként háziállatok mellett nőttek fel, illetve voltak idősebb testvéreik. A kutatást végző Cecilia Svanes több mint 12 ezer brit ember adataiból dolgozott: olyanokéból, akiknek nemcsak 9 és 11 év közötti egészségügyi adatai voltak meg, hanem 40 és 70 éves koruk közöttiek is.
Ami azt illeti, hogy az idősebb anyáknak miért vannak rosszabb tüdejű gyermekeik, az vélhetően a szülés közben fellépő komplikációknak tudhatók be. Ráadásul az ilyen terhességeknél a császármetszésnek is nagyobb az esélye, és ez is kihatással van a gyermek immunrendszerére.
A PLOS One szaklapban publikált anyag eredményeiről a kutatók azt állítják: minden európai régióban konzisztensek az eredmények. Magyarázatként annyit fűztek hozzá: a télen született csecsemők már az anyaméhben ki voltak téve vírusfertőzéseknek és allergéneknek egyaránt, ezért is fordulhat elő az, hogy tüdejük gyengébb. Ráadásul életük első pár hónapjában nagyobb eséllyel jelennek meg légzőszervrendszeri fertőzések is, amely tüdejük későbbi fejlődésével kapcsolatban problémákhoz vezethet. Az anya szervezetének D-vitamin-hiánya asztmához is vezethet.