A Tiencsini Műszaki Egyetem csapata már meg is találta a technikai megoldást minderre. Mint azt a hvg.hu írja, a kínai kutatók koncepciója egy puha, rugalmas akkumulátor, amely a vérben keringő oxigént használja áramtermelésre. Ennek köszönhetően az implantátumok élettartama a sokszorosára növekedhet, és elkerülhető, hogy újból és újból invazív műtétnek kelljen alávetni az eszközök cseréje miatt a betegeket. Az elektródák kémiai reakcióba lépnek az oxigénnel, így termelnek elektromos energiát.
Az új akkumulátort a kutatócsoport patkányokon tesztelte. A rágcsálók hátának bőre alá beültetve az eszközt mérték annak teljesítményét. Az így kapott eredmények szerint 1,3-1,4 volt közötti feszültséget tudott stabilan előállítani. Persze ez önmagában még nem elegendő egy orvosi eszköz áramellátásának biztosításához, hiszen egy pacemaker például 2-5 voltot használ. Ugyanakkor a kísérlet bizonyította, hogy a szervezetben keringő oxigén valóban képes lehet kiszámítható energiatermelést megalapozni.
Mellékhatásként semmilyen aggasztó jelenség nem lépett fel a kísérlet során, beleértve a gyulladásos reakciók, az anyagcsere-változások és az akkumulátor körüli szöveti regeneráció kérdéskörét egyaránt. A következő lépést így a teljesítmény növelése jelenti. A kutatók szerint ráadásul a módszer a rákkezelésben is felhasználható lehet. A ráksejteknek ugyanis sok oxigénre van szükségük, amelyet az akkumulátor képes lehet elszívni előlük, majd az így keletkezett energiát hővé alakítva aktívan pusztítani a kóros sejteket.
Az eddigi eredményeket bemutató tanulmány a Chem című tudományos folyóiratban jelent meg.