A horkolást kiváltó állapot következtében a nyelv hátracsúszik a garatba, ráadásul a garatban lévő egyéb lágyszövetek ellazulása is elzárhatja a légutat. A módszer abból az elméletből indul ki, hogy a nyelvet és a garat többi részét irányító izmok stimulálásával kitágítható a légút, ami elcsendesíti a horkolót.
Az obstruktív alvási apnoé a középkorúak mintegy 4 százalékát érinti. Súlyos esetekben a légút teljesen elzáródik, a légzés akár tíz másodpercre is leállhat, melynek következtében az agy felébreszti az alvót, hogy újra megnyíljon a légút. Az állapot kockázati tényezői közé tartozik a túlsúly és egyes gyógyszerek, például altatók szedése is. A betegség a menopauza környékén is gyakoribbá válhat, valószínűleg azért, mert a hormonális változások hatására a szokásosnál jobban ellazulnak a garat izmai.
A londoni Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation által tesztelt új kezelés a folyamatos transzkután elektromos stimuláció elvén működik. Elektródákat helyeznek el a torok mindkét oldalán, közvetlenül az áll alatt, amelyek gyenge áramütésekkel összehúzódásra bírják az izmokat, ez pedig megnyitja a légutakat. Egy 33 beteg részvételével végzett korábbi kísérlet azt mutatta, hogy az eszköz éjszakánkénti 10 perces használatával stimulálható az állat és a nyelvet összekötő genioglossus izmot, ami segít kitágítani a légutat.
A Guy's and St Thomas' orvosai most a készülék újabb változatát is kifejlesztették, amely a horkolás hangját észlelő apró mikrofon és az orrból kiáramló levegőt figyelő érzékelő segítségével érzékeli az alvási apnoé epizód jelentkezését. Ilyenkor automatikusan leadja a gyenge áramütéseket, amivel helyreállítja a normális légzést. Az áramütés természetesen fájdalommentes, és nem ébreszti fel a beteget. A legújabb készüléket 50 páciens részvételével most tesztelik.