A felfedezés Russell Edwards üzletember, az azt követő DNS-vizsgálat pedig egy törvényszéki kutató, Dr. Jari Louhelainen nevéhez köthető. A gyilkos személye pedig nem más, mint az a 23 éves lengyel fodrász, Aaron Kosminski, akiről már régóta gyanítják, hogy köze lehet a londoni gyilkosságokhoz.
Russell Edwards még 2007 márciusában vásárolt meg egy aukción egy méretes kék és barna sálat: az aukció értesülései és a sálhoz mellékelt levél szerint a ruhadarab eredeti tulajdonosa Catherine Eddowes volt, a Hasfelmetsző egyik áldozata: a sálat holtteste mellett találták. Edwards ezután kérte fel a finn szakértőt, aki már több történelmi bűnügy genetikai bizonyítékának vizsgálatában vett részt.
A DNS-minták vétele viszont nagy kihívásnak tűnt, a sál ugyanis a vizsgálat készítésekor több mint 120 éves volt már, a minták túlságosan régiek voltak. A finn szakértő elmondása szerint egy saját maga által kifejlesztett módszert használt, amelyet csak "porszívózásnak" hív: egy steril pipettát használt, benne egy olyan folyadékkal, amely képes megerősíteni a sál szövetében ragadt sejteket és a DNS-t és egyúttal ki is nyerni azokat a szövetből. Azt is hozzátette: genomikus DNS-t lehetetlen volt már venni a kinyert mintából, azt ugyanis csak friss esetekben lehet kinyerni (ez tartalmazza egy ember teljes genetikai állományát, viszont ez a minta és az információ idővel töredezetté válik), úgyhogy mitokondriális DNS-t használt, ez női ágon öröklődik és jobb a túlélési esélye is.
Mindezt a mintát tesztelni kellett valami ellenében, úgyhogy Louhelainennek meg kellett találnia valakit Eddowes közvetlen női leszármazottjai közül. Karen Millerre, Eddowes harmadízigleni dédunokájára egy Hasfelmetsző Jackről szóló dokumentumfilmen keresztül sikerült rátalálni: szerencsére hozzájárult ahhoz, hogy DNS-mintát adjon.
A finn szakértő hat különböző ember gyilkosság helyszínén szerepelt és az áldozat vére van rajta, hanem a Hasfelmetsző történetében ez a legfontosabb, bizonyító erővel bíró tárgyi bizonyíték is.
A spermiummintákkal szerencséje volt a törvényszéki kutatónak, ugyanis ennyi idő távlatából meg kisebb esély volt arra, hogy használható mintát lehet venni a sálból. Szerencsére 2012-ben sikerült áttörést elérni, amikor az epitheliumból származó túlélő sejteket nyertek, amelyek valószínűleg a húgycsőből származtak. Ezt sikerült összevetni Kosminski nővérének brit leszármazottjának, Matildának DNS-nyálmintájával.
A DNS felerősítése és szekvenálása hosszú hónapokig tartott, viszont tökéletes találathoz vezetett: a sálon található minták Aaron Kosminskihez vezetnek, így a kutató azt állítja: sikerült kétséget kizáró módon azonosítani a rejtélyt és Hasfelmetsző Jack személyazonosságát .
Mindezek ellenére a bejelentés több kérdést is felvet. Első körben: Edwards és Louhelainen miért nem egy tudományos értékelhetőségű, tiszteletreméltó, nagy reputációjú tudományos folyóiratban publikálta a kutatási eredményeket, miért a brit bulvársajtóban, a Daily Mailben tette ezt?
Másodsorban: mi a sál pontos eredete? Harmadsorban: a szenzációhajhász bejelentés vajon miért Russell Edwards könyvének megjelenése ( Naming Jack The Ripper: New Crime Scene Evidence, A Stunning Forensic Breakthrough, The Killer Revealed ) előtt történt egy héttel? Ez már a sokadik könyv, amely a hírhedt gyilkos személyazonosságával kapcsolatos kutatásokról szól.