Antibiotikumrezisztencia-kutató nyerte a Bolyai-díjat

Pál Csaba, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont biológusa nyerte idén a legrangosabb, kétévente átadott magyar tudományos elismerést, a Bolyai-díjat.

Pál Csaba azt kutatja, mitől válnak antibiotikumrezisztenssé a kórokozó baktériumok, és hogyan lehetne a rendszerbiológiai és gyógyszerfejlesztési kutatásokat ötvözve a már ismert antibiotikumok kombinációjának használatával hatékonyabbá tenni a kórokozók elleni küzdelmet – írja az Index.

Egy, a globális fenyegetésekről szóló dokumentum kiemeli: az antibiotikumok helytelen alkalmazása akár oda is elvezethet, hogy egyes bakteriális fertőzésekre a jövőben egészen egyszerűen nem lesz gyógyszer. Kattintson! A mindössze 40 éves Pál Csabának és kutatótársainak már sikerült kifejleszteniük néhány olyan új antibiotikum keveréket, amelyek együttes alkalmazása jelentősen gátolja az ellenálló baktériumok kialakulását . Ezekre az antibiotikumokra jellemző, hogy a más kutatók által már korábban leírtakkal szemben nemcsak más biokémiai úton kerülnek a sejtekbe, hanem az egyik útvonal gátlása által, mutációk sorozata révén egy másik, a baktériumok által átjárhatatlan út erősödik fel.

A biológus szerint minden baktériumnak megvan a gyenge pontja, azaz egy olyan gyógyszer, amire érzékeny. A laboratóriumi körülmények között sikeresnek bizonyuló gyógyszereket azonban eddig még nem volt alkalmuk nem steril körülmények között vagy magasabb rendű élőlényeken (például patkányokon) kipróbálni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem bírunk a szuperbaktériumokkal

Az antibiotikum-rezisztencia problémája a világ zsúfoltabb és elmaradottabb országaiban a legsúlyosabb, írtuk egy korábbi cikkünkben. Indiában az elmúlt egy évben 58 ezer csecsemő halálát okozta a CRE nevű szuperbaktérium, és Kínában is egyre terjednek az ellenálló törzsek.

Hatékonyabbá tennék a kórokozók elleni küzdelmet

Ugyanakkor szó sincs róla, hogy a harmadik világra korlátozódna a fenyegetés. A becslések szerint az USA-ban és Európában is évi 25 ezren halnak meg az ellenálló baktériumok miatt. A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy a kutatók az elmúlt néhány évben találtak már gyógyíthatatlan zalmonellát , és számos más, ismert kórokozó felturbózott változatát. Vagy éppen konkrétan antibiotikum-evő baktériumot.

A legrangosabb tudományos díj

A kétévente átadott Bolyai János Alkotói Díj az első jelentős magánkezdeményezésű tudományos elismerés Magyarországon 1945 óta, az ehhez kapcsolódó alapítványt 1998 májusában magánvagyonukból hozták létre magyar üzletemberek – tudatta az Index .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.