Az emésztőrendszerbe szondát juttatni nem mindig egyszerű, s olyan fájdalmas is lehet, hogy a betegeket nyugtatóval és érzéstelenítővel kell kezelni, hogy a vizsgálatok elvégezhetők legyenek.
A tudósok úgy igyekeznek leküzdeni ezeket az akadályokat, hogy lenyelhető eszközöket fejlesztenek ki, amelyek a lehető legközelebbről vizsgálják meg a tápcsatornát, s egy napon talán biopsziára is képesek lesznek, szövetmintákat szolgáltatva a további vizsgálatokhoz.
Az ilyen eszközök nagy része még fejlesztés alatt áll, és messze van a széleskörű elterjedéstől, azaz például egyelőre még mindig a kolonoszkópia a legjobb módszer a kolorektális rák szűrésére. De a lenyelhető kapszulák igazán forró terméknek számítanak az orvosi elektronikai K+F-ben.
A már működőképes minikamerák ma is igen fejlett szerkezetek, hiszen a feladattól és az alkalmazott fényforrásától függően az akkumulátoruk élettartama akár 10 órás is lehet, s a tápcsatornát képesek másodpercenként 35 kocka sebességgel felvenni. A kapszula vezeték nélkül továbbítja a képet egy testen kívüli fogadóegységbe. Miután a szerkezet természetes módon távozik a szervezetből, az adatokat fogadó egységből az orvosok letölthetik az adatokat. A legtöbb orvos a Given Imaging fejlesztőcég eszközét, a PillCamot alkalmazza jelenleg, amelyet valószínűleg hasonló rendszerek sokasága követ majd. Jelenleg az eszközt a vékonybél fényképezésére használják, mert ez egy különösen nehezen elérhető bélszakasz.
Noha a kapszula megtalálja a rejtett problémákat, azért hátrányai is vannak. Például az orvosok rátalálnak a segítségével a polipokra , de nem tudják eltávolítani őket, csak a hagyományos beavatkozásokkal. Néhány szokatlan esetben pedig a kapszulás kamerák megragadnak a belekben és műtéttel kell eltávolítani őket.
Egy másik hátrány, hogy a belek jobb átláthatósága érdekében a betegekkel hashajtót vetetnek be a vizsgálat előtt. Ez sokakat elriaszt a kezelésnek ettől a formájától. A Check-Cap nevű izraeli cég egy olyan kamerát fejlesztett ki, amely feleslegessé teszi a hashajtózást, mert az eszközük röntgensugarakat használ (egy vizsgálat alatt körülbelül annyit, amennyi egy utast ér, ha átrepüli az Atlanti-óceánt). A kapszuláknak nagy jövő jósolnak, amelyek apró robotként működhetnek számos feladatot elvégezve. Például gyógyszert szállíthatnak majd a tápcsatorna meghatározott részére.
Forrás: