Az aranytekercsek alkalmazásával a sugárkezelés célzását pontosítják, felerősítik a kezelés hatását a prosztatára, és megakadályozzák a környező szervek, például a bél és a húgyhólyag károsodását. Az 1-2 cm hosszúságú hat darab aranytekercset a kezelés előtt helyezik a betegbe. Azért aranyat használnak, mert látszik a képalkotó vizsgálatok során, és kevesen allergiásak rá. A tekercsek a beültetés után egész életre a prosztatában maradnak.
A kutatást vezető Amit Bahl, a Bristoli Hematológiai és Onkológiai Központ onkológusa elmondta, hogy a prosztata sugárkezelésekor a kezelőorvosok minimálisra próbálják csökkenteni a sugárzás célterületét. Mivel azonban a prosztata általában mozog, különösen a több hétig tartó rendszeres kezelés alatt, az arany segíti az egyes kezelések előtt végzett képalkotó vizsgálatokat.
A sugárkezelés alatt nem lehet látni a beteg prosztatáját, mert a lágyszövetek egyformának látszanak a gépen. Ha azonban aranyat ültetnek a prosztatába, látszik a képalkotáskor, így a kezeléskor számításba lehet venni a prosztata elmozdulását.
A prosztatarákos betegek hét és fél hét alatt 37 sugárkezelést kapnak. A beültetett aranytekercseknek köszönhetően a kezelést végző orvosok tudják, pontosan hová kell célozniuk a besugárzást. Mivel pontosan látják a célt, magabiztosabban le tudják szűkíteni a sugarakat annyira, hogy a cél megtartásával kizárólag a prosztatát érje a kezelés.
Bahl és munkatársai azt remélik, hogy a módszer jobb túlélési arányt és jobb életminőséget biztosít majd a prosztatarákban szenvedő betegeknek.