Arckifejezés, amit nem ismertünk: ilyen a szorongás

A King's College London Pszichiátriai Intézetének kutatói a Journal of Personality and Social Psychology szaklapban arról számoltak be, hogy első alkalommal sikerült azonosítaniuk a szorongás arckifejezését.

Az arckifejezés a környezetet felmérő pillantással jár, amely valószínűleg a kockázatértékelést segíti. Dr. Adam Perkins, a kutatás vezetője így nyilatkozott: „Kutatócsoportunk a szorongás megértésére összpontosít. Senki sem tudja pontosan, mi a szorongás. Az állatkísérletek azonban a kockázatértékelő viselkedéssel hozzák összefüggésbe, ami arra utal, hogy a szorongás önvédelmi alkalmazkodással magyarázható. Azt akartuk kideríteni, vajon ugyanez-e a helyzet az emberek esetében is."

Kísérletük során a kutatók a standard érzelmek kiváltására szolgáló helyzeteket mutattak az alanyok első csoportjának. Azonosítatlan fenyegetést hordozó helyzeteket is bemutattak, amelyek rágcsálókban a szorongás érzését váltják ki. Az alanyokat arra kérték, hogy mutassák a véleményük szerint legalkalmasabb arckifejezést, és válasszanak hozzá érzelmi címkéket. A második csoportnak ezeket az arckifejezéseket kellett összepárosítaniuk az eredeti helyzetekkel. A párosítás 89-90 százalékban helyes volt.

Egy harmadik csoport leginkább a szorongás érzelmi címkéjével párosította ezt az arckifejezést, nem pedig a félelemmel vagy más fő érzelemmel. A szorongás arckifejezésének fő jellemzői a kapkodó tekintet és a fejforgatás, ami a szorongó rágcsálók kockázatértékelő viselkedését tükrözi. Az eredmények arra utalnak, hogy a szorongás emberi arckifejezése arra szolgál, hogy a személy vizuális és auditív mezőinek növelése révén fokozza az információgyűjtést és a potenciálisan fenyegető környezet megismerését. A szorongás arckifejezése tehát funkcionális és társadalmi összetevőkkel is rendelkezik: jellemzői segítenek a közvetlen környezet értékelésében, és érzelmi állapotunk mások felé történő közvetítésében.

Dr. Perkins azt reméli, hogy az eredmények segítenek majd az orvosoknak hatékonyabban diagnosztizálni betegeikben a szorongást. Ezen kívül szorongó, kockázatértékelő arckifejezésük alapján a biztonsági szakemberek is könnyebben felismerhetik a rossz szándékú embereket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.