Vannak olyan szerek, mint a metformin vagy a rapamycin, amik hatékony öregedésgátlónak és a betegség elleni küzdelem kiváló eszközének bizonyultak, de a tudósok szerint ezeknek a készítményeknek a képességét is túlszárnyalják egyes, növényekből készült kivonatok.
A kanadai Concordia University és a quebeci biotechnológiai cég, az Idunn Technologies kutatói több mint 10 ezer kísérletet végeztek el, amelyek során különböző növények kivonatát elemezték, hogy azok milyen hatással vannak a kovász élettartamára. Talán meglepő, de a kovász, avagy élesztő , régóta a figyelem középpontjában áll, hiszen sejtszinten az emberhez nagyon hasonló módon öregszik.
Amellett, hogy megnöveli a várható élettartamot, a kivonat többféleképpen is segíti a sejteket a betegségekkel – például a rákkal – szembeni harcban. A másik öt hatóanyagot a fürtös poloskavészből, a macskagyökérből , az Észak-amerikai golgotavirágból, a páfrányfenyőből és a zellerből vonták ki.
„Ahelyett, hogy az egyes betegségek gyógyítására fókuszálnánk, az öregedés molekuláris folyamataiba történő beavatkozás segítségével egyszerre történik meg a legtöbb, korral kapcsolatos betegség kialakulásának és fejlődésének késleltetése” – mondta Éric Simard, az Idunn Technologies alapítója, aki szerint egy ilyen beavatkozás sokkal nagyobb hatással van az öregedésre, mint az egyes kórok elleni küzdelem.
A kutatók a jövőben igyekeznek még több ilyen molekuláris szintű összetevőt találni és állatokon végzett kísérletekkel további megoldásokra találni.
Forrás: Science Alert