Az Iowai Egyetem kutatói iráni tudósokkal együttműködve kidolgoztak egy új módszert, amely segítségével az átültetett őssejtek kisebb valószínűséggel lökődnek ki a recipiensek szervezetéből.
Az egérsejtekből létrehozott úgynevezett hibrid sejtek mind a donor, mind a recipiens DNS-ét tartalmazzák, így segítségükkel elkerülhetővé válhat az embrionális őssejtterápiával járó kilökődés.
Dr. Nicholas Zavazava, az Iowai Egyetem kutatója munkatársaival két különböző egértörzset használt fel, az egyiket donorként, a másikat recipiensként. Amikor utóbbiakba csontvelői sejteket ültettek át, kiderült, hogy a befogadó állatokban nemcsak a saját és a donor sejtjei, hanem úgynevezett hibrid sejtek is előfordultak, amelyek mindkét egértörzs DNS-ét tartalmazták.
"Azt találtuk, hogy az átültetett csontvelői sejtek a recipiensben nemcsak a csontvelő sejtjeivel, de más, a vérképzésben részt nem vevő sejtekkel is összeolvadtak, például a máj, a vese, a szív vagy a bél sejtjeivel" - mondta el Zavazava. "A folyamat pontosabb megismerésével lehetővé válna a szervsérülések saját csontvelősejtek segítségével történő gyógyítása."
A cikk a FASEB Journal februári számában jelenik meg.