A kanadai Université Laval (Laval University) két kutatójának javaslata szerint a jövőben több energiát kellene fordítani a növényi alapú vakcinák fejlesztésére. Hugues Fausther-Bovendo és Gary Kobinger a Science című tudományos folyóiratban megjelent írásában - melyről a MedicalXpress is beszámol - összefoglalja a növényi vakcinák előnyeit.
Valószínűleg nem a jelenleg is gyorsan terjedő COVID-19 járvány lesz az utolsó pandémia, ezért a kutatók új módszereket és megoldásokat keresnek a hasonló fertőzések ellen védelmet nyújtó oltások kifejlesztésére. Az alternatív vakcinatípusokat vizsgálva Fausther-Bovendo és Kobinger például a növényi alapú vakcinák mellett teszi le voksát. "Az oltóanyaggyártók a vakcinák előállításához - technológiától és típustól függően - jellemzően vírusokat vagy baktériumokat használnak. Ezek ugyan rendkívül hatékonyak egy-, vagy akár több betegség ellen, ám előállítási költségük gyakran igen magas" - hangsúlyozzák az Université Laval kutatói.
Ezért lehetnek jók a növényi alapú vakcinák
A tanulmány szerzői szerint amellett, hogy a növényi alapú vakcinák előállítása olcsóbb lehet, számos más előnnyel is járhatnak. Az egyik - mint írják -, hogy előállításuk kevesebb erőforrást igényelne: bioreaktorok helyett "a vakcinákat a szántóföldeken lehetne termeszteni, mint a növényeket". Ugyancsak előny lehet, hogy a növények - természetükből fakadóan - nem fertőződnek meg olyan típusú emberi kórokozókkal, amelyek miatt vakcinákra van szükség. Korábbi kutatásokra hivatkozva Fausther-Bovendo és Kobinger azt is pozitívumként említi, hogy a növényi alapú vakcinák "általában erősebb immunválaszt váltanak ki, mint a más módon előállítottak". Emellett véleményük szerint ezeket közvetlenül, feldolgozás nélkül, "élelmiszerként lehetne adagolni".
Gőzerővel zajlanak a kísérletek
A szerzők azt is megjegyzik, hogy a növényi alapú vakcinák nem teljesen ismeretlenek: jelenleg is használnak ilyet a Gaucher-kór (egy lipidtárolási problémákkal összefüggő, genetikai eredetű betegség) ellen. Nem sokkal a koronavírus-járvány kitörése előtt pedig egy influenza elleni növényi alapú oltóanyag jutott ígéretes eredménnyel a klinikai vizsgálatok III. fázisába.
Ahogy arról korábban már írtunk , a kanadai székhelyű Medicago biogyógyszergyártó vállalat kutatói növényi alapú technológiát alkalmaznak COVID-19 elleni vakcinafejlesztésükhöz: a vírusgéneket levelekbe juttatják. A klinikai vizsgálatok harmadik szakasza március közepén indult.
Koronavírus: ennyi fertőzött lehet tünetmentes - részletekért olvassa el korábbi cikkünket !