A European Heart Journal című szakfolyóiratban publikált tanulmány az első, amely nagy létszámú (3028) résztvevőn vizsgálta az alkohol hatását közvetlenül a fogyasztás után. A müncheni egyetemi klinika kutatói a 2015-ös sörfesztiválon látogattak ki nap mint nap a sörsátrakba, ahol arra kérték a fesztiválozókat, hogy anonim módon vegyenek részt a kutatásban okostelefonos EKG-mérés és alkoholszonda által.
Munkaszüneti napi szívszindróma
Minél többet iszunk, annál több a szívritmuszavar - összegezte az eredményt Moritz Sinner, aki kollégájával, Stefan Brunnerrel vezette a vizsgálatot. A sörsátrak látogatóinak csaknem egyharmadánál állapítottak meg akut szívritmus-zavart, egynegyedüknél lépett fel erős szívdobogás, és a problémák az elfogyasztott alkohol mennyiségével arányosan nőttek. Kisebb tanulmányok már korábban is arra engedtek következtetni, hogy a sok alkohol rövid távon szívritmus-zavart okoz. Ezt a munkaszüneti napi szívszindrómának (holiday heart syndrome) nevezett jelenséget azonban mindeddig nem alkoholfogyasztás közben diagnosztizálták, hanem csak utólag, az orvosnál már józanul tett látogatás alkalmával.
Az Oktoberfest különösképpen alkalmas egy ilyen kutatásra: aligha van a világon még egy másik rendezvény, ahol ilyen hosszú időn át ilyen élénk lenne az alkoholfogyasztás. A fesztivál 16 napja alatt hatmillióan látogatnak ki a sörsátrakba, és hétmillió korsó sört fogyasztanak el. A vizsgált látogatók átlagos véralkoholszintje 0,84 ezrelék volt, egyénenként nullától 3 ezrelékig terjedt. Három ezrelék fölött az emberek már túlságosan részegek ahhoz, hogy részt vehessenek a vizsgálatban. Az alkoholmérgezéssel határos 3 ezrelékes szint eléréséhez egyéntől függően 6-10 liter sör elfogyasztása szükséges.
Óriási eltérések
Hosszú távú vizsgálatok szerint a szívritmuszavar előfordulása 1-4 százalékos az átlaglakosság körében. Ezzel szemben a sörsátrakban vizsgált személyek 30 százalékánál találtak szív-ritmuszavart és 26 százalékánál erős szívdobogást. A fesztiválozók esetében egy ezrelék véralkoholszint 75 százalékkal növelte a szívritmuszavar kockázatát, és egyeseknél pitvarfibrillációt is észleltek, márpedig ez hosszabb távon szélütéshez vagy szívelégtelenséghez vezethet.
A sörsátorban szerzett tapasztalatokból kiindulva a müncheni egyetemi klinika kutatói 200 önkéntes alkoholfogyasztón vizsgálják tovább az alkohol szívritmusra hosszabb távon gyakorolt hatását.