Napi egy vagy két egység ital elfogyasztása normál kognitív képességekkel rendelkezők esetében 37 százalékkal szorítja vissza az esélyt, azonban kognitív problémák esetén ez nem változik, sőt a mértéktelen alkoholfogyasztás kétszeresére növeli a rizikót .
Dr. Kaycee Sink, az Észak-Karolina állambeli Winston-Salemben található Wake Forest Egyetem Orvosi Karának geriátria docense Dr. Deanna Mangieri klinikai geriáterrel és munkatársaikkal együtt 3069 férfit és nőt vontak be a hat éven át tartó vizsgálatba, az átlagéletkor 79 év volt. Kezdetben 2587-en rendelkeztek normál kognitív képességekkel, 482-nél tapasztaltak enyhe kognitív zavart, amely demenciává fejlődhet.
A kutatók alkoholfogyasztási és dohányzási szokásaikról, depresszióról, társas aktivitásukról kérdezték a résztvevőket, majd mérték kognitív funkcióikat és kiderült, hogy ép kognitív funkciók esetén a mérsékelt alkoholfogyasztás akár hasznos is lehet, azonban bármilyen mértékű memóriaproblémák mellett már veszélyes. Az alkohol kognitív funkciókra gyakorolt pontos hatása még nem ismert, feltehetőleg az acetilkolin nevű ingerületátvivő anyag termelődésének serkentésével hat, amely segíti az agysejtek közötti kommunikációt.
Dr. Denis Evans, a chicagói Rush Egyetem Egészségügyi Központ Egészséges Öregedés Központjának belgyógyász professzora szerint a demencia kockázatának csökkenése lehetséges, hogy nem az alkoholfogyasztás, hanem más életmódbeli szokások miatt történik, továbbá arra figyelmeztet: "Az alkoholfogyasztással nagyon kell vigyázni, még akkor is, ha van némi jótékony hatása."
Forrás: Medipress hírszolgálat