Reszketés nélkül is képesek növelni a testhőmérsékletet az izmok. Az eddig ismeretlen mechanizmus biztosítja, hogy az újszülött emlősök úgynevezett barna zsírszövetek hiányában mindenféle izomremegés nélkül is túléljék a nagyon alacsony hőmérsékleteket - olvasható a tanulmányban.
Remegés nélkül is lehetséges a hőtermelés
Az emlősök és madarak endoterm állatok, testhőmérsékletüket a külső hőmérséklettől függetlenül állandó értéken tudják tartani. Ez a hőszabályozás többek között az izomremegés következében valósul meg, de a barna zsírszövetek szerepet játszanak abban, hogy remegés nélkül is megtörténjen a hőtermelés. A Bécsi Egyetem szerint azonban a madaraknak és emlősöknek csak 20 százaléka rendelkezik a testzsír ezen fajtájával. Rájöttek azonban arra, hogy a barna zsírszövet nélkül élő állatoknál is megvalósulhat az izomban a remegés nélküli hőtermelés (muscle nonshivering thermogenesis - NST). Ez egy olyan biokémiai mechanizmus, amely izom-összehúzódások nélkül gerjeszti a hőt.
Újszülött vaddisznókat vizsgáltak
A tudósok megvizsgálták, hogy az újszülött vaddisznók az alacsony tavaszi hőmérsékletek ellenére képesek-e stabilan tartani testhőmérsékletüket ennek a mechanizmusnak a segítségével. Kiderült, hogy a kismalacok hőtermelése folyamatosan fejlődött életük első öt napjában, pedig az izomremegés intenzitása csökkent. A biokémiai elemzések is arra utaltak, hogy erősödik az NST hatása.
"Eredményeink azt sugallják, hogy a nagy emlősöknél, amelyeknél nincsenek barna zsírszövetek, az NST a hőtermelés fő mechanizmusa hideg okozta stressz esetén" - mondta a kutatást vezető Julia Nowack. Ez alátámasztja azt az elméletet, amely szerint az izmokban történő remegésmentes hőtermelés fontos szerepet játszott az endoterm hőszabályozás evolúciós fejlődése során.