Az éhség során jelentkező harag hátterében viszonylag jól feltérképezett biológiai folyamatok állnak - írja a 24.hu . A szervezetünkbe bejutó szénhidrátok, fehérjék és zsírok mind cukorrá, aminosavakká és szabad zsírsavakká alakulnak, melyeket a véráram a test megfelelő helyére szállítja, hogy energiaként felhasználja. De ha az ember nem jut ételhez, akkor a véráramban keringő tápanyagok aránya idővel lecsökken.
Az agy nem bírja a nélkülözést
Ugyan a legtöbb szerv és szövet jó darabig bírja a nélkülözést, mert testünk nagy része több tápanyagtípust is képes használni, az agy viszonylag gyorsan reagál a vércukorszint zuhanására , ugyanis csak a glükózra támaszkodik. A Quartz szerint ha a vércukorszint kellően lezuhan, akkor az agy akár olyan jelzéseket is adhat, mintha az ember életveszélyben lenne.
Stresszhormonok is felszabadulnak
Ez alapján nem meglepő, hogy az embernek kevésbé megy a koncentráció és több hibát vét, amikor leesik a vércukorszintje, az éhség ráadásul még azt is megnehezítheti, hogy a szociális normáknak megfelelően viselkedjünk. Az agy emellett egyéb módon is előidézheti az éhséggel jelentkező ingerlékenység kialakulását, mert amikor a vércukorszint csökken, az agy olyan utasításokat ad bizonyos szerveknek, melyek hatására glükózszintet növelő hormonok szabadulnak fel. Többek között kortizol és adrenalin , melyek a stresszhormonok közé sorolhatóak, és nemcsak a vércukorszint zuhanása miatt, hanem egyéb fizikailag stresszes helyzetekben is felszabadulhatnak. Az adrenalin például az "üss vagy fuss" helyzetek jellegzetes hormonja.
A genetika is lehet az ok
Az éhséggel járó dühöt genetikai tényezők is okozhatják: van például olyan gén, amely az éhség során az agyban felszabaduló neuropeptid Y előállítását kontrollálja. Ez a vegyület azonban az agressziót és haragot szabályzó Y1 receptor működését is befolyásolja, így a magas neuropeptid Y-szinttel rendelkező személyek hajlamosabbak lehetnek haragossá válni, ha nem jutnak időben táplálékhoz. Az ingerlékenység elkerülésére a legjobb módszer, hogy enni kell, még mielőtt az ember éhessé válna, a valódi trükk viszont az, hogy tápanyagokban gazdag ételt fogyasszunk, hogy szervezetünkben minden a megfelelő szinten maradjon.