Az American Journal of Epidemiology április 25-i számában megjelent tanulmányban a kutatók több mint 3400 férfi adatait elemezték, és kimutatták, hogy a legmagasabb dokozahexaénsav (DHA) szinttel rendelkezőkben két és félszer nagyobb valószínűséggel alakult ki agresszív prosztatarák, mint azokban, akik a legalacsonyabb DHA-szinttel rendelkeztek. A dokozahexaénsav az a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsav, amely nagy mennyiségben fordul elő a halakban. A kutatás során a férfiak nem halolaj kiegészítőből, hanem főként halakból vitték be a DHA-t.
A seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ vizsgálata arra is rávilágított, hogy az agresszív prosztatarák valószínűsége 50 százalékkal alacsonyabb azokban a férfiakban, akik a legmagasabb vér transzzsír szinttel rendelkeztek. A transzzsírok legnagyobb mennyiségben a feldolgozott élelmiszerekben fordulnak elő, és többnyire gyulladások és szívbetegség kialakulásával hozható összefüggésbe. A prosztatarák kockázata és a legtöbb növényi olajban előforduló omega-6 zsírsavak között nem találtak kapcsolatot, és a szóban forgó zsírsavak közül egyik sem állt összefüggésben a nem agresszív prosztata daganatokkal.
A kutatást vezető Theodore M. Brasky azonban a meglepő eredmény ellenére úgy véli, hogy a szívbetegség miatt aggódó férfiaknak nem kell felhagyniuk a halolaj kiegészítők illetve halak fogyasztásával. A halfogyasztás jótékony szívbarát hatásai túlsúlyban vannak a prosztatarákkal összefüggő negatív hatásokkal szemben. A szakértők szerint az a lényeg, hogy egészséges arányban szerepeljenek a halak, a zöldségek és a rostok az étrendünkben anélkül, hogy túlzásba vinnénk az étrendi kiegészítők alkalmazását.
Animáció: HáziPatika.com