Az egészséges vérerek jelentős szerepet játszanak a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a cukorbetegség megelőzésében és kezelésében.
Az endothel sejtek alkotják a vérerek belső falát, és igen fontos szerepet töltenek be a vérerek növekedésének és működésének fenntartásában. A Centenary Intézet tudósai nemrég olyan mechanizmus fedeztek fel, amely segíti az endothel sejtek fejlődését.
Jenny Gamble professzor, az intézet érbiológiai programjának vezetője szerint a folyamat, mely során az endothel elősejtekből (EPC) kifejlett endothel sejtek lesznek igen jelentős, de kevéssé ismert mechanizmus.
"Ha az endothel sejtfal trauma, szervátültetés vagy szívroham következtében sérül, endothel elősejtek kerülnek a véráramba a csontvelőből, és addig keringenek a sérülés körül, amíg az teljesen be nem gyógyul, illetve amíg kifejlett sejtek nem lesznek az elősejtekből" - nyilatkozta Gamble professzor.
A mostani vizsgálatok során kiderült, hogy ennek a folyamatnak (differenciálódás) a működéséért részben a szfingozin-kináz-1 nevű enzim a felelős. "Az SK-1 enzim tartja az endothel sejteket elősejt állapotban. Ha az SK-1 jelenléte csökken, a sejtek továbbfejlődhetnek felnőtt endothel sejtekké."
"A szervezet ilyen alapvető öngyógyulási folyamatainak megértése közelebb vihet minket új terápiás módszerek kifejlesztéséhez. Ezeket a gyógyító folyamatokat irányítva testünk saját maga birkózhatna meg a betegségekkel" - nyilatkozta Gamble professzor.