Rossz hatásai lehetnek az egészségünkre annak, hogy visszaállítjuk az órákat - állítják kutatók, akik szerint ez hozzájárulhat a téli depresszióhoz és az alvászavarok kialakulásához.
Az óra-visszaállítás során "nyerünk" egy plusz órát reggelente, ám ugyanennyit "elveszítünk" a délutánból - a korábbi sötétedés pedig hamarabb a szobába zavarhat minket. Ez az egy óra azonban létfontosságú lehet az egészségünk szempontjából, különösen télen, amikor egyébként is kevesebb napfény jut a szervezetünkbe. A fény hiányát pedig betegségekkel, depresszióval, hangulatingadozásokkal és a teljesítmény csökkenésével hozzák összefüggésbe.
Az óra-átállítás ráadásul az alvási ritmusunkat is megzavarhatja. A kialvatlanságnak és az alvászavaroknak pedig a hosszú és a rövid távú következményei is igen súlyosok lehetnek.
"Társadalmunk olcsó, könnyen elérhető és hatékony megoldásokat keres az egészség megőrzésére" - mondta tavaly dr. Robert Graham amerikai belgyógyász. - "Ha nem állítjuk vissza az órákat és így többet lehetünk a szabadban, szinte tökéletes és egyszerű módszert találhatunk a krónikus betegségek egy részének megelőzéséhez."
A nyári időszámításhoz a világ államainak nagyjából fele igazodik. Kazahsztánban 2005 óta nem állítják át az órákat: az ország vezetése a káros egészségügyi hatások miatt döntött így.