Dr. Ronald A. DePinho és munkatársai egy irányítható telomeráz génen dolgoztak. A kromoszómák végein található telomer szakasz a sejtek biológiai órája, annak rövidülése a sejtek öregedését vonja maga után. A telomeráz enzim egyfajta védősapkát alakít ki, mely védi a kromoszómákat a rövidüléstől. Időskorban az alacsony telomeráz-mennyiség következtében a telomerek egyre rövidebbek lesznek, ami degenerációs folyamokhoz, végeredményben pedig szellemi és testi hanyatláshoz vezet.
A kísérleti egerekben az irányítható telomeráz kikapcsolása az egyedek korai öregedéséhez vezetett, azonban a bekapcsolás segítségével a folyamat megfordíthatónak bizonyult, ami az öregedési jelek és tünetek csökkenésében nyilvánult meg. Mivel a daganatsejtek a telomeráz enzim segítségével biztosítják halhatatlanságukat, felmerült, hogy a módszer fokozza a daganatok kialakulásának valószínűségét, azonban a kutatók ezt nem tapasztalták.
A Nature legfrissebb számában megjelent tanulmány szerint az eljárás a jövőben olyan ritka betegségek kezelésében alkalmazható, ahol korai öregedés áll fenn. További alkalmazási terület lehet a regeneratív orvoslás, amikor a nagyfokban elöregedett szövetek helyreállítása újraaktivált fiatal sejtek segítségével történik.
Forrás: Medipress hírszolgálat