Több millió éves evolúciós folyamat eredményeként tanultunk meg két lábon, egyenesen járni, de a szöveges üzenetek fénykorában ennél sokkal gyorsabb hanyatlás várható egy friss tanulmány szerint. A kijelző fölé hajolva történő írás és olvasás görnyedést, természetellenes csavarodást, lassulást és egyensúlyvesztést eredményezhet.
A tudósok 26 önként jelentkezőt kértek meg arra, hogy kényelmes tempóban sétáljanak előbb telefon nélkül, majd mobiltelefonjukon szöveges üzenetet írva vagy olvasva. A mozgást rögzítő számítógép adatai szerint az SMS-ezés hatására megváltozott a járás módja: a résztvevők görnyedten, lehajtott fejjel, nem egyenesen és az egyensúlyból olykor kibillenve lépdeltek.
"Az üzenetek írása, s kisebb mértékben azok olvasása is befolyásolja a mozgást, valamint az egyensúlyérzéket. Ez negatívan hathat a közlekedési biztonságra, amennyiben valaki egyszerre pötyög és sétál" - magyarázta Dr. Siobhan Schabrun, a Queenslandi Egyetem munkatársa.
A kísérlet legtöbb résztvevője előre és lehajtott fejjel közlekedett SMS-ezés közben . Ez a tartás csaknem 14 kilogrammnyi plusz terhet ró a felső csigolyákra, ami kibillenti a gerincet az egyensúlyból.
Gyógytornászok korábban "SMS-nyaknak" nevezték azt a szindrómát, amelynek révén sokan nyakfájással és merev vállizmokkal fordulnak orvoshoz. A San Francisco-i Állami Egyetem korábbi eredményei alapján az emberek 83 százaléka tapasztal kéz- és nyakfájdalmat üzenetírás közben, de a feszültség más jeleit is mutatja: például szapora légvételt vagy pulzust.
A mostani tanulmány a című szakfolyóiratban jelent meg.