"Az undor erős védelmi mechanizmus" - állítja Vikas Mitatal, a Rice's Jones Graduate School of Business marketingprofesszora, a tanulmány egyik szerzője. "Amikor az emberek undorodnak valamitől, eltávolítják magukat egy helyzettől, magukra figyelnek jobban, sokkal kevésbé másokra. Egy ilyen helyzetben pedig sokkal könnyebben tudunk csalni: ha undorodom és magamra figyelek, nem másokra, hazudnom kell egy kicsit, hogy előnyt tudjak szerezni, és ezt valószínűleg meg is teszem, ez az alapvető mechanizmus" - tette hozzá.
A kutatást 600 amerikai résztvevővel folytatták (a nemek egyenlő arányban voltak reprezentálva). A kísérlet egyik részében higiéniával kapcsolatos termékeket kellett értékelniük, egy másikban legundorítóbb élményüket kellett leírniuk, egy harmadikban pedig a Trainspotting film egy undorító, vécében zajló jelenetét kellett megnézniük. Miután a kísérleti alanyok elérték az undor egy szintjét, olyan kísérleteket végeztek velük, amelyekben azt tesztelték: pénzért mennyire lennének hajlandóak hazudni vagy csalni. Az eredmények szerint a jobban undorodó alanyok sokkal jobban hajlandóak pénzért csalni vagy hazudni, mint akik nem undorodnak éppen valamilyen okból kifolyólag.
Az eredmények Mittal szerint segíthetnek a menedzsereknek abban, hogy jobban átlássák a döntéshozatal pszichológiáját. Gyakorlatilag tisztább környezetben nagyobb esélye van annak, hogy az emberek összefognak egymással. A kutatók elmondása szerint a tanulmány arra is kitér, hogy erős érzelmeket apró dolgok is kiválthatnak, amikor pedig erre rákérdeznek, az emberek nem tudják, hogy mitől undorodnak vagy érzik furcsán magukat, pedig az ilyen apró ingerek kifejezetten jelentős következményekhez vezetnek a döntéshozási folyamattal kapcsolatban.