Baj van az agresszív tinédzserek agyában?

Biológiai magyarázata van a serdülők harcias viselkedésének: a kutatók szerint bizonyos agyterületek nagyobb mérete felelős az agresszió kialakulásáért - jelent meg a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben.

Jó hír a szülőknek, hogy a családi viszályok oka egyszerűen az agy méretének megnövekedése, ám egyelőre még az ausztrál kutatók sem tudják biztosan, hogy az agynövekedés az agresszió következménye, vagy éppen kiváltója. Ami biztos, hogy ha az érzelmek kontrollálásáért felelős agyterületek megnagyobbodtak, a szülőkkel folytatott viták, veszekedések hosszabbak és a fiatalok agresszívebben viselkednek közben.

Dr. Nicholas Allen egyetemi docens (Melbourne-i Egyetem Orygen Kutatóközpont) vezette azt az egyedülálló vizsgálatot, melynek során 137 11-14 év közötti ausztrál fiatalt ültettek le egyik szülőjükkel egy-egy problémás kérdést megbeszélni. Rendszerint valamilyen családot érintő provokatív kérdéssel indították a beszélgetést, melyet videóra rögzítettek a későbbi elemzés érdekében. Figyelték a nyelvi és érzelmi megnyilvánulásokat. A beszélgetés után mágneses rezonanciás technikával készült felvételeket (MRI) készítettek a fiatalok agyáról. Megállapították, hogy a nagyobb amygdalával (érzelmek szabályozásáért felelős agyterület) rendelkező serdülők hosszabb ideig vitatkoztak, és közben agresszívebben viselkedtek. Nem fizikai agresszióról van szó: az ilyen gyerekek többet okoskodtak, és barátságtalanabbak voltak szüleikkel szemben.

A fiúk esetében még egy meglepő eredményre felfigyeltek. Ha az elülső cingulum, valamint az orbitofrontális kéreg (két bal agyféltekei régió) mérete nem jellegzetes módon aszimmetrikus volt, a fiúk agresszívebbek, illetve szorongóbbak és elégedetlenebbek voltak, amit szaknyelven összefoglalva diszfóriának neveznek. Ezt azonban lányokban nem sikerült kimutatni, valószínűleg annak köszönhetően, hogy az agyterületek mérete közti nagyobb eltérések inkább a fiúkra jellemzők. Dr. Allen szerint azonban még számos kérdés nyitva maradt a témában, hiszen fel kell deríteni, hogy pontosan hogyan hat egymásra a környezet és a biológia, hiszen úgy tűnik, az összefüggés nem egyirányú.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.