"Mivel a demencia ritkán szerepel a halotti bizonyítványokon, mint a halál oka, ez tovább súlyosbítja azt a nézetet, hogy a demencia nem halálos betegség" - mondta el Dr. Susan Mitchell, a Harvard Egyetem Orvosi Karának docense, a tanulmány társszerzője, aki szerint alulbecsülik a demencia jelentőségét és így az orvosok és a hozzátartozók esetleg téves döntéseket hoznak emiatt.
Az Alzheimer-kór (amelynek vezető tünete a demencia) a 65 évesnél idősebb korosztályban a 2004-es statisztikák szerint az ötödik leggyakoribb halálok, ám mivel ez a statisztika a halotti bizonyítványok alapján készül, Mitchell szerint a valós szám ennél jóval magasabb.
Jelen tanulmányban Mitchell és mukatársai 165 súlyos demenciában szenvedő beteg halotti bizonyítványát elemezték, valamennyien Boston környéki idősotthonokban éltek. A bizonyítványok 37 százalékán egyáltalán nem szerepelt a demencia, és csak 16 százalékban tüntették fel a betegséget vezető halálokként.
A demencia (szenilitásnak is nevezik) nemcsak az agy betegsége, a kór előrehaladása során a test is legyengül és a rákhoz vagy AIDS-hez hasonlóan akár tüdőgyulladás is felléphet a végstádiumban. Mivel a hozzátartozók gyakran nincsenek tisztában, hogy a demencia egy halálos betegség, gyakran szükségtelenül hosszabbítják meg a beteg szenvedéseit.
Dr. Claudia Kawas, az Alzheimer Szövetség orvosi és tudományos tanácsadó testületének tagja szerint a demencia által okozott halálesetek száma a statisztikában szereplőnél akár három-négyszer több is lehet. Ahogyan a lakosság öregszik, szükség van helytálló egészségügyi statisztikákra, a tanulmány bebizonyította, hogy a halotti bizonyítványok nem megfelelő alapok ehhez.
Forrás:
Medipress hírszolgálat