Bendzsóznia kellett saját agyműtéte közben Eddie Adcocknak, a híres zenésznek.
Azért műtötték, mert a jobb keze egy ideje elkezdett remegni, ezt kellett korrigálni egy mély agyi stimulátorral. Az eszközt a Vanderbilt University Medical Centerben ültettek be neki, miközben végig ébren volt és csak helyi érzéstelenítést használtak az agyműtét elvégzésekor - olvasható Meskó Bertalan orvosi blogján .
Ennél kevésbé komoly beavatkozással is kísérleteznek az orvosok. A fejbőrt és az alatta található motoros régiókat stimulálják elektromosan. Ez növelheti az agy azon területeinek teljesítményét, amelyek a finom mozgásokért felelősek. Egy új kutatási anyag tanulsága szerint az új nem-invazív agyi stimulációs technika, a transzkraniális direkt helyi stimuláció (tDCS) segíthet a nem domináns kéz funkcióinak javításában - írja a Medipress.
Dr. Gottfried Schlaug és Bradley Vines a Beth Israel Diakónus Egészségügyi Központ, és a Harvard Orvosi Egyetem kutatói a tDCS agyra gyakorolt hatásait vizsgálták tizenhat egészséges jobbkezes önkéntesen. Emellett egy kontrollcsoporttal is végeztek kutatásokat, amelynek tagjai csak placebo-kezelést kaptak. Arról, hogy ki kapott valódi, és ki placebo kezelést, az önkéntesek maguk nem tudtak semmit. A nem domináns bal kéz finommozgásos funkcióinak javulását egy billentyűzeten mérték le, ahol az önkénteseknek a bal kezük ujjait használva kellett a monitoron látható számokat beütniük.
Az eredmények igen meglepőek voltak: a bal és jobb agyféltekén található motoros régiók együttes stimulálása ('dupla agyfélteke tDCS') közel 24 százalékos javulást eredményezett a teszteken elért pontokat illetően. Ezzel szemben csupán az egyik félteke stimulálása, illetve a placebo kezelés csak 12-16 százalékos javulást eredményezett.
A tDCS kezelés során elektródákat illesztenek a fejbőrhöz, annak érdekében, hogy az alatta található agyszöveteket stimulálhassák. A kezelésnek semmilyen jelentős negatív mellékhatása nem ismeretes.
"Reméljük kutatási eredményeinket hamarosan az orvostudomány a gyakorlatban is hasznosíthatja, például az agyvérzésen átesett betegek motoros funkcióinak visszanyerésében" - nyilatkozta Dr. Schlaug.