Talán elsőre megdöbbentően hangzik, mégis úgy tűnik, hogy a középkor durva gyakorlatának tartott vércsapolás hatékony módja lehet a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésének, sőt a rák megelőzésének is. A brit egészségbiztosítás kórházaiban máris alkalmazzák a vércsapolást olyan bélbetegségek kezelésére, mint a fekélyes vastagbélgyulladás.
A szaklapban közölt kutatásban a berlini Immanuel Kórház kutatói Andreas Michalsen professzor vezetésével 60 túlsúlyos beteg részvételével kimutatták, hogy a vércsapolás csökkenti a vérnyomást és a rossz LDL koleszterin szintjét, ugyanakkor növeli a jó HDL koleszterin szintjét. E változások mértéke még a kutatókat is meglepte, akik sokkal kisebb előnyökre számítottak. Azokban a betegekben, akiktől hat hét leforgása alatt kétszer vettek le 450 ml vért, 18 Hgmm-rel csökkent a vérnyomás. Ez a csökkenés kétszer akkora, mint amit gyógyszerekkel átlagosan el lehet érni.
Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a rendszeresen vért adó személyekben alacsonyabb a koleszterinszint, és kisebb a szívpanaszok illetve az agyérgörcs kockázata. Más eredmények szerint pedig jobb a vércukor-kontroll azokban a cukorbetegekben, akiktől rendszeresen vért vettek.
Michalsen a vérnyomás és a koleszterinszint csökkenését a vérben lévő vassal magyarázza. A vas számos fontos biológiai funkcióhoz, többek között a légzéshez és oxigénszállításhoz is létfontosságú, túl nagy mennyiségben azonban a sejtjeinket károsító szabadgyökök létrejöttét válthatja ki, ami az egész testünkben megnöveli a gyulladás szintjét.