Az észak-karolinai Wake Forest Orvostudományi Egyetem kutatói a legutóbbi számában arról számolnak be, hogy az eredmények alapján újra kell gondolni az influenza természetes kibocsátásával kapcsolatos ismeretinket, és a kutatásnak köszönhetően jobban megérthetjük, hogyan lehet a legjobb védelmet nyújtani az egészségügyi szakembereknek a rutin orvosi ellátás közben.
A kutatók Dr. Werner Bischoff vezetésével 94 influenzás tüneteket mutató személyt vizsgáltak, akik a 2010/2011-es influenzás időszakban kerültek a Wake Forest Baptista Kórházba. A kórház dolgozóitól egyébként megkövetelik az influenza elleni védőoltás beadatását. A szakértők levegőmintákat vettek 30, 90 és 180 centiméter távolságra a vizsgált betegektől. Azt is feljegyezték, hányszor köhögtek vagy tüsszentettek a betegek, és a tünetek súlyosságát is meghatározták. A betegek beszámoltak állapotukról is, valamint arról, mióta betegek.
Az eredmények azt mutatták, hogy a betegek 65 százaléka pozitív lett influenzavírusra . Közülük 43 beteg bocsátott ki vírust tartalmazó részecskéket a levegőbe és azok számoltak be a legsúlyosabb tünetekről, akik a legtöbb influenzavírust juttatták a levegőbe. Az ő mintájukban volt a legmagasabb a vírusszám is. Az influenzavírust tartalmazó részecskéket még 180 centiméter távolságra is kimutatták a fertőzött személytől. Bár a vírus koncentrációja a betegtől távolodva csökkent, a kutatók szerint azonban az egészségügyi szakemberek még ilyen távolságban is ki lehetnek téve az influenza fertőző dózisának.
Bischoff és munkatársai azt is hozzátették, hogy egyes betegek a "szuper kibocsátók" kis csoportjába tartoznak, akik 32-szer több vírust juttatnak a levegőbe, mint más betegek. Ezek a betegek természetesen nagyobb valószínűséggel adják át az influenzát más embereknek.