Az alacsony BMI azt jelenti, hogy egészségesek vagyunk
A túlsúly következménye lehet magas vérnyomás, magas vércukor és magas koleszterszint, tehát a kisebb súly, azaz az alacsonyabb BMI elvileg jelenthetné azt is, hogy egészségesebbek vagyunk. Csakhogy ez nem igaz. Egy több, mint negyvezener felnőtt részvételével készült vizsgálat kimutatta, hogy nagyon sok olyan ember, aki a BMI értékei szerint (25-30 közötti) túlsúlyosnak minősül, valójában teljesen egészséges, normális a vérnyomása, a cukra és a koleszterinje, a normál BMI értékekkel (20-25 között) rendelkezők között viszont jó néhány olyan volt, akinek magasabbak voltak az értékei a kelleténél.
A magas BMI növeli a szívroham kockázatát
Egy kutatás melyben 4046 ikerpár vett részt, arra kereste a választ, hogy a magas BMI-vel rendelkezők gyakrabban kapnak-e szívrohamot . 12 éven át figyelték meg őket: 203 szívroham és 550 haláleset történt a magasabb BMI-jű, míg 209 szívroham és 633 szívroham az alacsonyabb BMI-jű ikrek között.
Van, amitől alacsonyabb lesz a BMI?
Ez sem igaz, hiszen ha belegondolunk, az izom nehezebb, mint a zsír. Azok tehát, akik olyan - egyébként nagyon is egészséges - sportokat űznek, ami növeli az izomtömegüket, bár remek fizikai állapotban lesznek, de a mérleg nyelve alaposan kilenghet alattuk. Ez viszont nem jelenti azt, hogy elhízottak , sőt - tehát a diéta és a sport akár még növelheti is a testtömegindexet.
Az az egészséges, akinek 19 és 25 között van a BMI-je
A skála szerint 18,5-ös index alatt túl kevés, 18,5 és 24,9 között normál, 25 és 29,9 között túl sok a kilóink száma, 30 fölött pedig már kórosan elhízottnak számítunk. Ez azonban 1998-ig nem így volt: ekkor csökkentették a túlsúly alsó értékeit 27,8-ról 25-re. Előtte tehát egész más számított egészégesnek, vagy normálisnak. Fontos tehát tudni, hogy kizárólag a testtömeg-indexe alapján senkinek sem szabad következtetni az egészségi állapotára.
Forrás: prevention.com