Bőrsejtekből kiindulva közvetlenül sikerült vért létrehozniuk kanadai kutatóknak. A Nature tudományos magazinban vasárnap közzétett tanulmány eredményeit egyebek közt rákkezelésekben hasznosíthatják.
A módszer kikerüli az őssejtek alkalmazását, újszerű megközelítésével egyszerűsíti a folyamatot, vélik a kutatók.
"Úgy hisszük, amit a jövőben tudunk tenni, az az, hogy sokkal hatékonyabb módon hozunk létre vért" - magyarázta Mick Bhatia, a tanulmány szerzője, a Michael G. DeGroote orvosegyetem munkatársa.
Ha sikerül egy ember saját bőrsejtjeiből kiindulva létrehozni transzfúzióra alkalmas vért, az azzal az előnnyel jár, hogy a műtéti beavatkozásokhoz vagy a vérszegénység kezelésére szükséges vérért nem kell a vérbankokhoz fordulni, hanem megoldható saját "készletből".
A mostani bejelentés szerint a kutatók egy négy centiméterszer három centiméteres emberi bőrdarabból egy adag transzfúzióra elegendő vért tudnának új módszerükkel előállítani. Mint Bhatia hangsúlyozta, az eljárásban nem szükséges a bőrsejteket előbb pluripotens őssejtekké alakítani. Így időt takarítanak meg, ráadásul elkerülhető a veszély, hogy az őssejtekből tumor fejlődik ki.
Leginkább a csontvelő átültetésre szorulók profitálhatnak az új módszerből - véli John Kelton, a McMaster Egyetem szakértője.
Az eljárás klinikai próbái 2012-ben kezdődhetnek el, de öt-tíz év is eltelhet, mire általánosan használhatják az orvoslásban.