Brit tudósok: a viszketés tudománya

A hely, ahol a viszketés elkezdődik, jelzi várható erősségét és azt is, hogy mennyire enyhítheti megvakarása - idézte amerikai és brit kutatók megállapítását a Scientific American című ismeretterjesztő portál.

Korábbi vizsgálatok megmutatták, hogy bármi legyen is a bőrviszketés kiváltó oka, bármi készteti is az idegszálakat arra, hogy jelet küldjenek az agyba, ott ugyanazon a három területen észlelhető aktivitás: az érzelmekért felelős régióban, a limbikus rendszerben, amely a vakarózási késztetést elindítja, illetve a kéregben, amely megadja, hogy hol kell megvakarni a bőrt.

Az eredetileg a British Journal of Dermatology című szakfolyóiratban ismertetett vizsgálatban a nemzetközi kutatócsoport tagjai arra kerestek választ, hogy van-e összefüggés a viszketés helye és erőssége között, és megjósolható-e, hogy mennyire okoz enyhülést megvakarása. A teszthez 18 önkéntest kértek fel, akiknek bokáját, alkarját és hátát tették ki azonos mennyiségű és minőségű viszketést keltő anyagnak, majd szabványosított kefével meghatározott ideig megvakarták a viszkető bőrfelületet. A résztvevők eközben adott skálán pontozták a viszketés aktuális erősségét.

Az eredmény azt mutatta, hogy a mesterségesen keltett viszketés a háton és a bokán különösen intenzív volt, az alkaron kevésbé. A vakarás a leghatékonyabban a háton enyhítette a viszketést, ám a legkellemesebb érzést a bokán nyújtotta az önkénteseknek. Ezek szerint a viszketés erőssége függ a helyétől is, ám azt még nem sikerült megfejteni, hogy ennek mi az oka.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.