Egy most megjelent kutatásban a nemzetközi szakértői csapat arra volt kíváncsi, milyen érzéseink vannak egy őszintétlen, etikátlan tett után. A kísérletben mintegy 1000 önkéntes vett részt, akiknek az életkora 20 és 30 év között volt.
A résztvevőknek hat kísérletben kellett részt venniük. Minden kísérletben többféle fejtörőt kellett megfejteniük. A kísérlet előtt és után is be kellett számolniuk az érzéseikről . A kísérletek során többször is biztosítottak lehetőséget az önkénteseknek arra, hogy csaljanak.
Örömet okoz a csalás?
Az előzetes elképzeléssel ellentétben a legtöbb csaló nem megbánást, bűntudatot érzett, hanem boldogságot és örömöt. "Ha valami olyat teszünk, ami másnak rossz, akkor nem bűntudatot érzünk , mint azt korábban hittük, hanem örömöt" - mondta Nicole Ruedy, a kutatás vezető szerzője. "Ez a feldobottság különösen akkor jellemző, ha nem okozunk közvetlenül kárt másoknak a tetteinkkel."
Ruedy szerint a jó érzések olyannyira számítanak az embernek, hogy még akkor is kész etikátlanul viselkedni, ha a tét igen kicsi. A szakemberek most arra próbálnak választ találni, az etikátlan viselkedésből eredő feldobottság elegendő motivációt jelent-e arra, hogy újra és újra megismételjük az adott cselekedetet.