Valószínűleg megtalálták a megfelelő védekezést az igen veszélyes, többféle antibiotikummal szemben is ellenálló baktérium, az MRSA ellen.
Tony Brennan, a Floridai Egyetem mérnöke a cápák bőrét kezdte vizsgálni, amely természetes módon képes védekezni a mikrobák ellen. Brennan műanyag lapokat vont be a cápabőrhöz hasonló szerkezetű anyaggal, és azokat a hajó testére erősítve jó eredményeket értek el a kagylók és moszatok elleni védekezésben.
A Sharklet egy olyan anyag, amelyen nem képesek a baktériumok megtapadni, és az nemcsak a hajózásban, hanem egy még nagyobb iparban, az egészségügyben is komoly érdeklődést vált ki.
Shravanthi Reddy, a Sharklet kutatási igazgatója szerint az orvostudomány régóta harcol a baktériumok ellen, de az a probléma, hogy nem lehet az összes kórokozót elpusztítani. Ha elpusztítjuk a baktériumok 99 százalékát, akkor is megmarad 1 százalék, ami a legerősebb és legéletképesebb. Reddy azt vizsgálta, hogy a Sharklet a baktériumok ellen is képes-e olyan hatékonyan védekezni, mint a moszatok, algák és kagylók ellen.
A tesztelés során egy sima felületű műanyagdarabot és egy Sharklettel bevont műanyagot tettek egy baktériumokkal fertőzött környezetbe. 24 óra elteltével megállapították, hogy a sima műanyagon egy vékony baktériumréteg keletkezett, míg a Sharklettel bevont műanyag baktériummentes maradt. Reddy szerint azért érdekes ez a jelenség, mert a két anyag kémiai összetételben nincsen semmi különbség, kizárólag a felületük fizikai formája tér el.
A kutatók abban bíznak, hogy ez az új anyag lehet a megoldás a kórházakban gyakran előforduló felülfertőzések ellen, ha a kórházban található éjjeliszekrények, asztalok és ágyak felületét cápabőrrel vonják be, amin nem képesek megtelepedni a baktériumok.
Videó: HáziPatika.com