Csodafegyver a szuperbaktériumok ellen

Magyar és amerikai kutatók új, közös felfedezése segítségével mérhetünk csapást az antibiotikumokkal szemben rezisztens szuperbaktériumokra. Méghozzá egy általánosan támadható célpontot sikerült azonosítani, ami a legtöbb kórokozó esetében nagyon hasonló, s a művelet az emberi szervezetben valószínűleg nem okoz mellékhatásokat.

Az élőlények számára létfontosságú a genetikai állomány (genom) épségének fenntartása, ezért a DNS-ben folyamatosan bekövetkező hibák kijavítására hatékony és precízen szabályozott javítómechanizmusok alakultak ki. Az elkerülhetetlen DNS-károsodások létfontosságú javítása azonban gyakran a kiinduló hibás állapotnál is veszélyesebb köztes termékeken keresztül zajlik. Az ilyen DNS-szerkezetek félresikerült feldolgozása az eredeti hibánál is súlyosabb bajt, például rákos átalakulást okozhat.

Staphylococcus aureus (MRSA) baktérium
A hírhedten veszélyes Staphylococcus aureus (MRSA) baktérium

A javítás helyes irányba terelésének, azaz "minőségellenőrzésének" mechanizmusai azonban jórészt ismeretlenek. A Kovács Mihály által vezetett ELTE-MTA Lendület Motorenzimológiai Kutatócsoport tagjai egy új, a különböző DNS-szerkezetek eltérő feldolgozásán alapuló minőségellenőrző folyamat felderítését publikálták az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ben.

Harami Gábor, Gyimesi Máté, Ferencziová Veronika és a Motorenzimológiai Kutatócsoport további munkatársai és amerikai együttműködő kollégáik az úgynevezett DNS-helikázok összetett mozgási mintázatait fedezték fel, majd kimutatták, hogy azok kulcsfontosságúak a nem megfelelő helyeken meginduló hibajavítás megakadályozásában, és ezáltal a káros génátrendeződések elkerülésében.

Munkája során Harami Gábor és kutatócsoportja egy új baktériumellenes célpontot is felfedezett. Ez a célpont a baktériumok genetikai állományának javítását végző fehérjekomplex illetve a komplexet létrehozó molekula. Ez minden baktériumban nagyon hasonló szerkezetű, ezért az olyan új hatóanyagok, amelyek ezt támadják, új mechanizmusú antibiotikumok ígéretes kiindulópontjául szolgálhatnak. Az antibiotikum-rezisztencia korunk egyik legsúlyosabb egészségügyi problémája.

Világszerte egyre nagyobb fenyegetést jelentenek a szuperbaktériumok. Már a nemi úton terjedő betegségek, a szifilisz és a gonorrhea is rezisztenssé kezdenek válni, és az Egészségügyi Világszervezet globális problémának tekinti az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozókat. Egy ausztrál kutató ugyanakkor lehet, hogy megtalálta a megoldást. Részletek!

Az ilyen hatóanyagok előnye lenne, hogy azokkal szemben - mivel egyszerre gátolnak egy egész kölcsönhatási hálózatot - a baktériumok a hagyományos (egy célpontos) szerekhez képest sokkal nehezebben tudnának rezisztenciát kialakítani. Ez a lehetséges új gyógyszercélpont emberből teljesen hiányzik, az ezt gátló hatóanyagok tehát jó eséllyel nem okoznak majd nemkívánatos mellékhatásokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: MTA

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.