A zsírt és a vércukrot szabályozó PPAR-agonista gyógyszerosztályt ígéretesnek tartották azok az orvosok, akik betegeik metabolikus szindrómája, vagyis a szívbetegség és a stroke kockázatát, így több gyógyszer meg sem kapta az amerikai FDA (Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal) engedélyét.
A michigani kutatók a Bostonban megrendezett 2013-as Kísérletes Biológia konferencián arról számoltak be, hogy a meggy azon kívül, hogy a vényköteles gyógyszerekhez hasonló szív-érrendszeri előnyökkel jár, a stroke kockázatát is csökkenti, még akkor is, ha ezekkel a gyógyszerekkel együtt fogyasztják.
A kutatócsoport előző kutatása kimutatta, hogy az amerikai Montmorency típusú meggy a szervezet számos szövetében aktiválja a preoxiszóma-proliferátor-aktivált receptorokat (PPAR). A szakértők úgy vélik, hogy a gyümölcs vörös színét adó antocianinok okozhatják a PPAR receptorok aktiválódását. A PPAR receptorok olyan géneket szabályoznak, amelyek a zsír és a glükóz anyagcseréjében vesznek részt, ezért módosításuk segíthet a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatának csökkentésében.
A PPAR-agonisták, köztük a pioglitazon is hasonlóan működik, de alkalmazásukat a kardiovaszkuláris mellékhatások korlátozzák. Az új kísérlet során a kutatók a meggy és a pioglitazon hatását hasonlították össze agyi érkatasztrófára hajlamos patkányokban. A különböző terheléses vizsgálatoknak kitett állatok vizsgálata azt mutatta, hogy a gyógyszerhez képest a meggyfogyasztás jelentősen javította az egyensúlyt és koordinációt, ugyanakkor az állatok vérnyomását is csökkentette.
A kutatók azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy az eredmények nem vonatkoztathatók közvetlenül az emberekre, de pozitív jel lehet az ilyen gyógyszereket szedő betegek számára.