A törökországi Suleyman Demirel Egyetem munkatársai Dr. Tolga Atay vezetésével felfedték, hogy ha hosszú távon kitesszük a szervezetünket a mobiltelefonokból származó elektromágneses mezőknek, az gyengítheti a csontokat, ez pedig befolyásolhatja azon műtétek eredményét, melynek során a csontok bizonyos részeit használják fel.
A kutatók megmérték a medencecsont felső peremén a csontsűrűségét 150 olyan férfinál, akik mobiltelefont használnak és a készüléket az övükön hordják. A mérést ún. röntgen duál abszorptiometriával végezték el, melyet csontritkulásos és más csontelváltozásban szenvedő betegek vizsgálatára szoktak használni. A csontsűrűséget megmérték azon az oldalon is, ahol a mobiltelefont tartják, és a másik oldalon is (122 férfi a jobb oldalán, 28 a bal oldalán hordja). A résztvevők elmondták: naponta átlagosan 15 órán át van náluk a telefon és legalább hat éve használják azt.
Az eredmények szerint a csípőcsont sűrűsége enyhe mértékben csökkent azon az oldalon, ahol a vizsgált férfiak a mobiltelefonjukat hordták. Az eltérés statisztikailag nem jelentős, és meg sem közelítette azt a csökkenést, amit a csontritkulásos betegek esetében lehet látni. A kutatók azonban azt is megjegyezték, hogy a résztvevők relatíve fiatalok voltak (az átlagéletkoruk 32 év volt), hosszasabb utánkövetéssel esetleg kimutatható lesz további csontgyengülés.
Az eredmények növelik az esélyét annak, hogy a csontsűrűséget hátrányosan befolyásolja a mobiltelefonokból származó elektromágneses mező. A csípőcsontot gyakran használják fel rekonstrukciós műtéteknél. A kutatók azonban kihangsúlyozták, hogy az eredmények csak előzetes jellegűek. Atay és munkatársai az alábbi következtetést vonták le: "Legjobb, ha a mindennapok során a lehető legtávolabb tartjuk a mobiltelefont a testünktől."
Forrás: Medipress hírszolgálat