Depressziós? Ne üljön autóba!

Nem tudni még, hogy maga a depresszió, vagy a betegség elleni gyógyszerek hatása-e, de tény, hogy azok a depressziós betegek, akik gyógyszereket szednek betegségükre, rosszabbul vezetnek, mint a semmilyen gyógyszert nem szedő sofőrök.

"Régóta tudjuk, hogy a depresszió koncentrációs problémákat okoz" - mondta el a vizsgálat vezetője, Holly J. Dannewitz, aki a Grand Forks-i Észak-Dakotai Egyetem volt hallgatója, jelenleg pszichológus rezidense. "Most úgy tűnik, hogy azok az antidepresszánst szedő betegek, akiknek a betegsége még mindig meglehetősen aktív, gyengébben teljesítenek a vezetést szimuláló számítógépes teszten." Az eredményekről Dannewitz és munkatársai az Amerikai Pszichológus Társaság bostoni kongresszusán számoltak be vasárnap.

A depresszió elleni szerek vezetésre gyakorolt hatásának felmérésére 60 résztvevőt kértek fel. Körülbelül a résztvevők fele szedett antidepresszánst, míg a többiek semmiféle gyógyszert nem szedtek, legfeljebb fogamzásgátlót. A betegeket depressziójuk jelenlegi súlyossága alapján két csoportba (enyhe és súlyos depressziósok) sorolták. A számítógépes program a való világ körülményeinek szimulálásával teremtett környezetet a vezetéshez. A sofőröknek alapvető feladatokat - fékezés, váltás, táblák (sebességkorlátozás, állj, elsőbbségadás kötelező, vadveszély, kerékpáros stb.) felismerése - kellett teljesíteniük.

A jelenleg is súlyos depresszióval küszködő gyógyszerszedők jelentősen rosszabbul teljesítettek a teszten, mint a gyógyszereket nem szedő résztvevők. Ez valószínűleg a gyengébb koncentrációkészségüknek és a figyelem megosztását követelő helyzetekben a reakciókészség csökkenésének volt köszönhető. A csak enyhén depressziósok csoportja azonban ugyanolyan jó teljesítményt mutatott a felmérésen, mint az egészséges csoport. Dannewitzék legközelebbi célja, hogy gyógyszert nem szedő betegeket is megvizsgáljanak, hogy tisztázzák, a betegség, vagy az ellene szedett szerek okozzák-e a gyengébb autóvezetési képességet.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra