A kutatóknak sikerült az alapvető sejtaktivitást újjáéleszteni az órákkal korábban levágott sertések agyában.
Meglepő eredmények
A Yale kutatói 32 vágóhídon levágott sertés fejét használták a kísérletben. A sertések agyába négy órával a fej levágása után pumpáltak speciális művért. Az agy nem mutatott olyan elektromos aktivitást, ami arra utalt volna, hogy a tudat visszatért volna. A hatórás pumpálás után viszont megállapították, hogy az agy bizonyos területén a beavatkozás hatására újra életre keltek a sejtek, míg a nem kezelt agysejtek pusztulásnak indultak.
Amikor kiemelték a neuronokat a kezelt agyból és elektromosan stimulálták azokat, a sejtek - a reakciójuk alapján - éltek. A művért is megvizsgálták, miután kivezették az agyból. A kutatók azt látták, hogy az agy sejtjei felvették a vércukrot és az oxigént, valamint szén-dioxidot termeltek, ami szintén a sejtműködés jele.
Megdőltek a tévhitek
Bár a kutatás eredményei a szerzők szerint nem hoztak konkrét klinikai áttörést az emberek számára, az agyhalállal kapcsolatos, régóta érvényben lévő alapvető meghatározásokat viszont megcáfolták. Köztük azt is, hogy a létfontosságú sejtaktivitás visszafordíthatatlanul megszűnik másodpercekkel vagy percekkel a sejtek oxigén- és vérellátásának leállása után.
Az is kiderült a kísérletben, hogy a véredényeket tágító gyógyszerre is reagált a kezelt agy. A kutatók most azt vizsgálják, hogy ha hat óránál tovább kezelik az agyat, vajon fenn tudják-e tartani a megfigyelt sejtműködést.