A vakcinában lévő szintetikus nanorészecskék ellenanyag termelésére serkenti az immunrendszert. Az antitestek a beérkező nikotinmolekulákhoz kötődnek, így azok túl naggyá válnak ahhoz, hogy átléphessék a vér-agy gátat. Ha az agyunk nem is tudja, hogy dohányzunk, nem tapasztaljuk meg a dohányzás okozta örömet .
A bostoni székhelyű Selecta Biosciences vállalat laboratóriumban tesztelte az SEL-068 oltóanyagot, és most kezdik meg a biztonsági kísérleteket emberekben. Ezzel az SEL-068 az első olyan nanorészecskés oltóanyag, amelyet humán kísérletekben tesztelnek. Amennyiben a kísérlet sikeres lesz, ez a vakcina lesz az első szintetikusan előállított nanorészecskés oltóanyag, amely eltér a hagyományos biológiai vakcináktól.
Bár a nikotin nem vírus, a nanorészecskék úgy veszik célba a vegyületet, mintha az lenne, és immunválaszt váltanak ki a szervezetben. A Selecta ugyanezt a stratégiát alkalmazza más, nem vírusos rendellenességek, például malária, rák, cukorbetegség és transzplantátum kilökődés elleni szintetikus oltóanyagok kifejlesztésére. A nikotin elleni oltóanyag beadását követően a hatás több évig tart.
Míg a többi dohányzásról való leszokást segítő eszköz, például a tapasz és a rágógumi úgy próbálja visszaszorítani a sóvárgást, hogy kis mennyiségű nikotint szabadít fel, az oltóanyag nem próbálja csökkenteni a sóvárgást. Azt éri el, hogy a dohányosok sóvárgását ne enyhítse a dohányzás. A fejlesztő cég szerint azonban több cigaretta egymás utáni elszívása legyőzheti az immunrendszert, és ilyen esetben néhány nikotinmolekula elérheti az agyat, ami enyhe hatást vált ki.
Az emberek hatalmas összegeket fordítanak a dohányzásról való leszokást segítő eszközökre és gyógyszerekre, ezek azonban sok esetben hatástalanok, ráadásul mellékhatásokkal is járhatnak. A Selecta korai kísérleteinek eredményei idén nyárra várhatók, és amennyiben a nanorészecskék emberekben jól tolerálhatók, folytatják a tesztelést.