Az eddigi leghosszabb személyiséggel foglalkozó kutatás felderítette, hogy a személyiség úgy változik meg a fiatalkortól az idős korig, ahogy külsőre is teljesen másként néznek ki az emberek 14 és 77 évesen - írja a sciencealert.com .
Újabb vizsgálat több mint 60 év után
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói egy 1947-es tanulmány adatait vették alapul, aminek során annak idején összesen 1208 skót tinédzsert vizsgáltak meg úgy, hogy a tanáraik értékelték a személyiségüket. A felmérés kapcsán hat tulajdonságot vettek figyelembe a 14 év körüli fiataloknál: önbizalom , kitartás, kiegyensúlyozottság, lelkiismeretesség, eredetiség és versenyszellem. Végül ezek alapján határoztak meg egy egyesített adatot, a diákok megbízhatóságát.
A skóciai egyetem munkatársai 635 alannyal tudták ismét felvenni a kapcsolatot 2012-ben, 174-en pedig el is vállalták, hogy újra részt vesznek a személyiségvizsgálaton. Az immár jócskán 70 éven felüli csoport tagjait arra kérték, hogy a hat szempont alapján értékeljék magukat, továbbá ugyanezt mindenki esetében megtette egy-egy közeli barát vagy családtag is. A kapott eredményeket ezúttal is egyetlen mutatóban összegezték, amely az önkéntesek megbízhatóságát volt hivatott tükrözni.
Amint összehasonlították a két vizsgálat eredményeit, azt találták, hogy alig-alig van hasonlóság. A későbbi vizsgálatok is kizárólag a lelkiismeretesség és a kiegyensúlyozottság esetén találtak csekély összefüggést, míg a többi tulajdonság kapcsán nem mutattak ki semmit. Az eredmények meglepőnek számítanak, ugyanis a témában korábban végzett kutatások azt mutatták, hogy - a mostaninál rövidebb időszakokat vizsgálva - a személyiség stabilan ugyanolyan marad az évek folyamán.
Nincs válasz a miértre
A kutatók felhívták ugyanakkor a figyelmet, hogy a vizsgálati minta igen kicsinek és homogénnek tekinthető, valamint az eredeti tanulmányban a diákok nem értékelték magukat, tehát az eredmények kizárólag azon alapultak, hogy mit gondolnak róluk a tanárok. Szintén hiányosságként említették, hogy a kutatás csak az adatok közötti hasonlóságokat kereste, arra viszont nem próbált választ adni, milyen okokból kifolyólag változik a személyiség az élet során.
Mindemellett az eredmények helyességét alátámasztja egy 2014-es kutatás is, amit több mint 23 ezer önkéntessel végeztek el Németországban. Ez arra mutatott rá, hogy az idősebb emberek hasonló mértékben változnak, mint a fiatal felnőttek: a résztvevők egynegyede drámai személyiségváltozáson ment át 70 éves kora után.
További tanulmányokra lesz szükség a jövőben annak bizonyítására, hogy a személyiség valóban folyamatosan változik az emberi élet során, ezután pedig még meg kell találni mindennek az okát is. Mindenesetre ez lehet az első jel arra, hogy a gondolkodásunk, szokásaink és érzelmeink nincsenek kőbe zárva.