Jelenleg még inkább csak a gyógyszerkutatási érdeklődés témája a 3D nyomtatás a gyógyszerfejlesztésben, de az Egyesült Államok gyógyszerellenőrzési hatósága már engedélyezett egy 3 dimenziós nyomtatással készült gyógyszerkészítményt az epilepszia kezelésére. A 3D technológia tehát ígéretes új lehetőségeket hozhat a gyógyszerfejlesztésben, és nagy előnyt jelenthet a személyre szabott gyógszerkészítésben is - véli Bácskay Ildikó.
Álomszerű jövő
"Talán megvalósul egyszer egy olyan álom, hogy az orvos felírja a betegnek a készítményt , azt számítógépen továbbítja a patikába, és mire a beteg a gyógyszertárba ér, nem 5-6 doboz gyógyszert kap, hanem az 5-6 gyógyszer hatóanyagának a kombinációját egyetlen gyógyszerhordozóban elkészítve" - vázolta a szerinte nem is túl távoli jövőt a szakember.
Napjainkban egyébként elsősorban a négy gyógyszerészképző egyetemen - Budapesten, Debrecenben, Pécsett és Szegeden - foglalkoznak Magyarországon a 3D technológiával. A gyógyszerész, a műszaki, az informatikai és a természettudományi karok szoros együttműködésével több tudományterület tudása és innovatív kutatása összegződik a technológia a kifejlesztésében és alkalmazásában.