A texasi kutatók azt találták, hogy a nyugati étrendnek megfelelő szacharózfelvétel az egerekben serkentette a tumorok növekedését és az áttétek megjelenését. A jelenlegi vizsgálatban az étkezési cukor hatását vizsgálták az emlőmirigy daganat kialakulásában - közölte Lorenzo Cohen, a tanulmány társszerzője. Kifejtette, hogy a gyümölcscukor, az asztali cukor és a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup mindenütt megtalálható az étrendünkben, ez pedig hozzájárul a tüdőáttétek kialakulásához és elősegíti a 12-HETE zsírsav termelését az emlődaganatokban.
Cohen hozzátette, az adatok szerint az étkezési cukor emellett kiváltja a 12-LOX termelését (a 12 lipoxigenáz egy olyan enzim, amelynek fontos szerepe van a programozott sejthalál, az apoptózis és a sejttúlélés szabályozásában), ami jelzi a mellrák és az áttétek növekvő kockázatát.
A cukor akár rákot is okozhat
Azt már eddig is tudták, hogy a cukor energiát szolgáltat a rákos folyamatok kialakulásához, de a cukor miatti gyulladások következtében megjelenő rák olyan új terület, amelyet indokolt tovább kutatni. Eddig például egyetlen tanulmány sem vizsgálta a cukorfogyasztás közvetlen hatását a mellrák kifejlődésére, vagy az ebben megjelenő speciális mechanizmusokat.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a tüdőrákos áttétek száma szignifikánsan magasabb volt azoknál az egereknél, amelyek szacharózban vagy fruktózban gazdag diétát kaptak, szemben azokkal, amelyeket keményítőétrenden tartottak. A 12-HETE és a 12-LOX cukor hatására megugró termelése olyan útjelző lehet, amelynek vizsgálatával közelebb juthatunk a rákos folyamatok megismeréséhez - vélik a texasi kutatók.
Forrás: EurekAlert